Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy18 listopada 2017Przedstawicielstwo w Polsce

Porozmawiajmy o uchodźcach

Zjawisko uchodźstwa i migracji we współczesnym świecie było tematem warsztatu zorganizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce w Szkole Podstawowej nr 374 w Warszawie. Spotkanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez zespół Fundacji Refugee...

Porozmawiajmy o uchodźcach


Przedstawicielki Fundacji wyjaśniały uczniom, kim jest współczesny uchodźca, opisały formy pomocy oraz przedstawiły bieżącą sytuację na świecie związaną z migracjami. W czasie warsztatu dzieci poznały różnice pomiędzy migracją ekonomiczną a uchodźstwem. Omówiono rolę integracji społecznej migrantów i uchodźców w społeczeństwach przyjmujących. Animatorki zaprezentowały również sytuację uchodźców i migrantów w Polsce – ze szczególnym uwzględnieniem integracji dzieci i młodzieży.

Ważnym tematem poruszonym w trakcie spotkania była rola Unii Europejskiej w trakcie kryzysu migracyjnego i podjęte przez nią działania. Chodzi przede wszystkim o relokowanie migrantów i uchodźców z Włoch i Grecji do innych krajów UE, przy zachowaniu podstawowych zasad solidarności i humanitaryzmu.Gościem drugiej części warsztatu był Tybetańczyk, który opowiedział swoją historię ucieczki do Polski. Wyjaśniał motywacje, jakimi kierują się uchodźcy z Tybetu m.in. brak wolności politycznej, religijnej i kulturowej w Chinach. Obecnie na terenie Polski mieszka dwudziestu Tybetańczyków. Młodzież miała okazję do zapoznania się z kulturą regionu, jego zwyczajami i charakterystyczną dla tego kraju symboliką.

Warsztat zrealizowany przez fundację Refugee.pl jest elementem działań edukacyjnych służących przekazaniu dzieci i młodzieży rzetelnej wiedzy na temat uchodźców oraz nasilającej się migracji. Projekt będzie kontynuowany w 2018 r.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
18 listopada 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce