Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 maja 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Pomoc dla Ukrainy zatwierdzona

W imieniu Unii Europejskiej Komisja zatwierdziła wypłatę 500 mln euro pożyczki dla Ukrainy w ramach czwartego programu pomocy makrofinansowej. Po tej transzy suma pożyczek udzielonych temu krajowi od 2014 r. wyniesie 3,8 mld euro. Jest to największa...

Koronawirus: pomoc UE dla Ukrainy

Wypłata drugiej i ostatniej transzy operacji pomocy makrofinansowej stała się możliwa po wdrożeniu przez Ukrainę dwunastu działań politycznych uzgodnionych z UE. Obejmowały one ważne środki w dziedzinie walki z korupcją i praniem pieniędzy, zarządzania finansami publicznymi, sektora bankowego, energii, opieki zdrowotnej i polityki społecznej.

Ukraina finalizuje także nową umowę stand-by z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) i wdrożyła związane z tym wcześniejsze działania. Fundusze pomocy makrofinansowej są udostępniane w formie niskooprocentowanych pożyczek długoterminowych.

Pierwsza rata w wysokości 500 mln euro w ramach bieżącego programu została wydana w grudniu 2018 r., po tym, jak władze ukraińskie spełniły związane z tym warunki polityczne. UE udostępnia również dalsze pożyczki w ramach pomocy makrofinansowej w wysokości 1,2 mld euro na rzecz Ukrainy w ramach decyzji o udzieleniu pomocy makrofinansowej dziesięciu krajom partnerskim, aby pomóc im ograniczyć skutki ekonomiczne pandemii koronawirusa.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 maja 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce