Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 15 maja 2025
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 1 min

Polska-Ukraina: medycyna bez granic

15 maja 2025 roku w Ostrołęce odbyła się międzynarodowa konferencja inaugurująca strategiczny projekt EMERGENCY.

Polska-Ukraina: medycyna bez granic

Partnerzy tego przedsięwzięcia - Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce i Lwowskie Terytorialne Stowarzyszenie Medyczne Szpitala Klinicznego Multidyscyplinarnego Ratunkowego i Intensywnej Terapii - działają na rzecz poprawy dostępności i jakości opieki zdrowotnej na pograniczu. Koszt inwestycji wyniesie ponad 3 mln euro z unijnego programu Interreg NEXT Polska – Ukraina na lata 2021-2027.

Podczas spotkania przedstawiono założenia projektu, planowane działania i inwestycje oraz oczekiwane rezultaty. W Ostrołęce przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym powstanie nowoczesne lądowisko dla helikopterów. Znacząco skróci to czas transportu pacjentów w stanie zagrożenia życia. Natomiast szpital we Lwowie zostanie wyposażony w nowoczesny angiograf, który umożliwi skuteczne leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym udarów.

- Współpraca ponad granicami nie tylko łączy ludzi – ona ratuje życie. Ten projekt to realna pomoc pacjentom po obu stronach granicy – powiedział Paweł Rafał Natkowski, Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego.

W ramach inicjatywy odbędą się także wspólne szkolenia i warsztaty dla lekarzy, które przyczynią się do opracowania innowacyjnych procedur medycznych.

- Dostęp do nowoczesnej opieki, szybkość reakcji, jakość leczenia – decyduje o bezpieczeństwie i komforcie życia mieszkańców regionów przygranicznych. W projekcie EMERGENCY te potrzeby zostały potraktowane z pełną powagą i konkretnością – podkreślił na spotkaniu Rafał Baliński, Dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej projekt wzmocni infrastrukturę medyczną w obu regionach.

Bartłomiej Balcerzyk, zastepca dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce zauważył, że projekt EMERGENCY ma nie tylko wymiar lokalny, ale i europejski. - Jest on odpowiedzią na wyzwania, jakie stoją przed Polską w kontekście nowej Unijnej Strategii Gotowości na zagrożenia i kryzysy. Cieszy nas, że dzięki projektom Interreg Ukraina buduje swoje zdolności administracyjne jako przyszły beneficjent polityki spójności.

Ponadto w czasie konferencji zaprezentowano wspólne strategie szybkiej interwencji medycznej w przypadku zawałów serca i udarów mózgu. eksperci medyczni podzielili się doświadczeniami oraz wizją usprawnienia działań ratowniczych.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 maja 2025
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce