Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy14 grudnia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Polska na właściwych torach

Dyrektor Generalny DG ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Marc Lemaître reprezentował KE podczas warszawskiej konferencji "NA WŁAŚCIWYCH TORACH. Infrastruktura transportowa – doświadczenia i wyzwania”. Jej organizatorem było Centrum Unijnych...

Marc Lemaître
Podczas otwarcia konferencji sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał ogromne znaczenie CUPT dla realizacji procesów rozwojowych w Polsce, jako instytucja operująca wielkim budżetem w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) i zarządza projektami transportowymi o wartości średnio 300 mln złotych.

- Skala działań CUPT jest potężna, to wielki program strategiczny. Projekty transportowe stanowią około 2/3 wartości programu Infrastruktura i Środowisko i 1/3 środków, jakie Polska otrzymała ogółem w ramach polityki spójności - mówił minister Kwieciński. – W tej perspektywie finansowej doszły nam nowe wyzwania, takie jak np. instrument "Łącząc Europę", z którego Polska wykorzystała środki w 100 proc., a nawet sięgnęła po dodatkowe fundusze, niewykorzystane przez inne kraje. Inne nowe doświadczenie to program "Polska Wschodnia" obejmujący m.in. projekty kolejowe.

Jerzy Kwieciński przypomniał, że w przypadku projektów transportowych już ponad 60 proc. środków objętych jest umowami, przy czym ogółem wskaźnik ten wynosi 50 proc. - Co ważne z punktu widzenia Komisji Europejskiej, obszar transportu generuje nam płatności. (…) Dzięki programowi Infrastruktura i Środowisko, Polska jest w stanie skompensować pewne opóźnienia w innych programach, regionalnych.
Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa przypomniał osiągnięcia CUPT w zakresie realizacji projektów transportowych ze środków unijnych w poprzedniej perspektywie finansowej. Wymieniał m.in. budowę 1600 km autostrad i dróg ekspresowych, zmodernizowanie lub rewitalizację 1170 km linii kolejowych, zakup 440 sztuk taboru kolejowego, modernizację lotnisk będących w sieci TEN-T oraz realizację projektów z zakresu bezpieczeństwa podróżnych.

Dyrektor Marc Lemaître podkreślał, jak daleką drogę przeszła Polska od czasu transformacji ustrojowej i jakimi imponującymi osiągnięciami może się dziś pochwalić. - Polska jest na właściwych torach. Te postępy widać szczególnie we wspaniałych statystykach rozwoju transportu, co z kolei przyczyniło się do ogólnego rozwoju kraju. (…) CUPT miał ogromny wkład w to, że Polska była i jest w stanie wdrażać projekty na bezprecedensowa skalę. Polska otrzymała wielkie środki i ma możliwości, by radzić sobie jeszcze lepiej niż do tej pory i jeszcze bardziej poprawić krajobraz transportowy kraju. – Jak zaznaczał Lemaître, Komisji Europejska chciałaby, aby wszystkie zakątki Polski były wystraczająco dobrze połączone i miały równe szanse na skorzystanie z efektów rozwoju gospodarczego.
- Mądra polityka transportowa ma ogromne znaczenie i potencjał. Może być katalizatorem rozwoju gospodarczego kraju i jednocześnie sprzyjać realizacji założeń polityki klimatycznej. Właściwy, zrównoważony rozwój transportu pozwala chronić środowisko, zmniejszać emisje, przekłada się na jakość powietrza i tym samym zdrowie mieszkańców – podkreślał Lemaître. – Jako Komisja Europejska jesteśmy przekonani, że środki przeznaczone na transport przyczyniają się do realizacji programu konwergencji.

Podczas pobytu w Polsce Marc Lemaître spotkał się z wiceministrem rozwoju Jerzym Kwiecińskim oraz przedstawicielami ministerstw: finansów i spraw zagranicznych.

Polityka regionalna UE

Informacje szczegółowe

Data publikacji
14 grudnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce