Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy12 czerwca 2019Przedstawicielstwo w Polsce

Polska i Europa po wyborach

Jakie są konsekwencje wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego dla Polski i Unii? Jakie będą główne kierunki reformy Unii Europejskiej? Jaki jest współczesny sens "bycia razem"? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukiwali uczestnicy konferencji...

Konferencja w Kielcach
Eksperci sieci Team Europe oraz inni badacze polityki, ekonomii i stosunków międzynarodowych spotkali się w dniach 10-11 czerwca 2019 r. na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, by omówić zmieniający się układ sił w Unii Europejskiej.

Wśród prelegentów był m.in. dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce dr Marek Prawda. W wystąpieniu otwierającym zwracał on uwagę na konieczność stałej transformacji projektu europejskiego i jego adaptacji do potrzeb teraźniejszości. - Unia Europejska nie została wymyślona przy desce kreślarskiej. Ona była i jest projektem starającym się odgadnąć potrzebę czasu. Jeśli odpowiadamy na potrzeby współczesności skutecznie, wówczas UE się "broni". Problem pojawia się, wtedy, gdy tak nie jest. UE, jeśli chce przetrwać, musi umieć odpowiadać na współczesne schorzenia. Jej odpowiedzi muszą być lepsze niż inne, konkurencyjne – mówił Marek Prawda.
Wyzwania, z jakimi musi zmierzyć się współczesna Unia, to m.in. walka z unikaniem opodatkowania przez globalne koncerny oraz zagrożenia dla demokracji wynikające z rosnącej roli cyfrowych korporacji, dysponujących ogromnymi zasobami danych.

Kieleckie spotkanie było też okazją do rozmowy o osiągnięciach i priorytetach odchodzącej i nadchodzącej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W dyskusji uczestniczyli m.in. ambasadorzy Finlandii i Rumunii w Polsce - Juha Ottman i Ovidiu Dranga.

Wystąpienia i panele dyskusyjne prowadzone w trakcie konferencji dotyczyły również brexitu, rozwoju rynku wewnętrznego i miejsca Polski w Unii Europejskiej.

Więcej:

  1. Podsumowanie pierwszego dnia Konferencji Kieleckiej
  2. Podsumowanie drugiego dnia Konferencji Kieleckiej

Informacje szczegółowe

Data publikacji
12 czerwca 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce