Komisja podjęła dziś decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z niedostosowaniem do prawa UE polskich przepisów dotyczących zwolnienia z podatku akcyzowego importowanego alkoholu używanego do produkcji lekarstw.
Unijne przepisy dotyczące podatku akcyzowego przewidują obowiązkowe zwolnienie z podatku akcyzowego importowanego alkoholu etylowego używanego do produkcji lekarstw. Polska praktyka krajowa jest jednak taka, że tego obowiązkowego zwolnienia nie przyznaje się, w przypadku gdy importerzy alkoholu nie decydują się na korzystanie z procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Wynika to z tego, że polskie przepisy nie przewidują możliwości zwrotu akcyzy zapłaconej z tytułu importu alkoholu etylowego wykorzystanego do produkcji leków po jej zapłaceniu.
Praktyka ta jest sprzeczna z przepisami prawa UE w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych oraz z zasadą proporcjonalności (dyrektywa 92/83/EWG).
Kontekst
Postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wszczęto w 2016 r., a w 2019 r. przesłano uzasadnioną opinię.
Dalsze informacje:
- Najważniejsze decyzje o wszczęciu postępowania z października 2020 r.
- Najczęściej zadawane pytania o postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zob. MEMO/12/12.
- Informacje na temat postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 30 października 2020
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce