Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy7 marca 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Polityka regionalna Unii na Dialogu w Kielcach

O przyszłości unijnego budżetu i polityki spójności, finansowaniu polityki regionalnej po 2020 r. oraz ofercie UE dla młodych ludzi można było porozmawiać z Dyrektorem Generalnym DG REGIO Markiem Lemaître podczas dwóch Dialogów Obywatelskich w...

Polityka regionalna Unii na Dialogu w Kielcach
Pierwsze spotkanie obyło się w Centrum Kongresowym Targi Kielce, powstałym dzięki wsparciu ze środków unijnych, a poprowadził je Bartłomiej Zapała. W rozmowie z Markiem Lemaîtrem padały liczne pytania o zmiany, które mogą nastąpić w prowadzonej i współfinansowanej przez Unię Europejską polityce regionalnej, przyszły budżet unijny na kolejne siedem lat oraz to, ile z niego przypadnie dla Polski.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o nowych wyzwaniach, stojących przed Unią Europejską i mających znaczący wpływ na jej budżet. Wymieniono m.in. utratę ważnego płatnika w budżecie unijnym, jakim jest Wielka Brytania, kontrolę i ochronę granic oraz obszar wolnego przepływu osób, prowadzenie konkurencyjności globalnej (nowe technologie), zmiany klimatyczne czy wyposażenie strefy euro w dodatkowe instrumenty. Rozmawiano również o europejskiej polityce spójności.
Lemaître zaznaczył: Była to pierwsza okazja dla rządów państw członkowskich żeby rozpocząć dyskusje o wspólnych ambicjach na przyszłość oraz o chęciach wpłat do budżetu europejskiego. Oczywiście przedstawiliśmy dokument, który miał prowokować do myślenia i jednym z celów tego dokumentu było pokazanie, że jeśli naprawdę poważnie myślimy o naszych wspólnych ambicjach to musimy zaakceptować fakt, że budżet europejski powinien zwiększyć się jako udział europejskiego PKB. Trzeba pamiętać także, że 15% PKB zniknie po odejściu Wielkiej Brytanii z UE. Zademonstrowaliśmy tam, że pewne zmiany będą konieczne. Wspólna polityka rolna i polityka spójności reprezentują 70% budżetu europejskiego i wyraźnie te dwie polityki będą musiały mieć swój udział w tych zmianach w budżecie (…). Polityka spójności powinna wspierać oczywiście bardziej tych, którzy są w procesie zmian, w procesie dochodzenia do pewnego poziomu średniej europejskiej.
Na kolejnym tego dnia Dialogu Obywatelskim Marc Lemaître spotkał się z młodzieżą z regionu. Uczestnicy wydarzenia w Filharmonii mogli zapoznać się z ofertą świętokrzyskich start-upów, które na rozstawionych w korytarzu stanowiskach prezentowały swoje innowacyjne pomysły i elektryzujące rozwiązania.

Dialog Obywatelski w Filharmonii rozpoczęła krótka prezentacja strategii województwa świętokrzyskiego dla młodzieży, w wykonaniu Barbary Zamożniewicz, Rzeczniczki Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Podczas tego mniej formalnego spotkania Lemaître przytoczył kilka osobistych refleksji, dotyczących kształtowania się jego wizji Europy i świata. Wspominał również swoją pierwsza wizytę w Polsce: Miałem ten wielki przywilej, że jako bardzo młody człowiek zetknąłem się z różnymi kulturami, co ukształtowało moją wizję świata. Byłem świadkiem wielkich zmian w Europie. W roku 1990 miałem 16 lat – wtedy właśnie odkryłem Polskę, która była sercem pokojowej rewolucji tamtych czasów. Moja pierwsza samotna podróż pociągiem z Luksemburga do Warszawy wpłynęła na mnie w niesamowity sposób. Europa bardzo wiele dla mnie znaczy, jestem wdzięczny za wszystkie możliwości, które były dla mnie otwarte od momentu moich narodzin. Mogłem korzystać z przywilejów, które zawdzięczamy odwadze i wyobraźni ludzi, pomagających w odbudowie zniszczeń po II wojnie światowej. To, co osiągnęliśmy, to cud. Mówię to, bo zakładam, że może Wasze pokolenie nie myśli o Europie w taki sposób. Możecie podróżować niemalże po całym kontynencie bez okazywania dokumentu tożsamości i kupować bilety lotnicze tańsze niż bilety na pociąg długodystansowy. To bardzo pragmatyczny rezultat odważnych działań podejmowanych, by zjednoczyć Europę.

Pytania publiczności dotyczyły tematów takich jak: relacje pomiędzy instytucjami a jednostką, brak poczucia przynależności do społeczeństwa europejskiego młodych ludzi oraz rosnący indywidualizm i materializm, zachowanie spójności pomiędzy pokoleniami, związek zatrudnialności młodych ludzi z radykalizacją młodzieży, budżet programu Erasmus +.

Oba wydarzenia były transmitowane na naszym kanale Youtube i stronie na Facebooku. Można zobaczyć je tutaj:

Dialog Obywatelski: Przyszłość budżetu unijnego i polityki spójności.

Dialog Obywatelski: Spotkanie z młodzieżą z województwa świętokrzyskiego

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Dialogach Obywatelskich zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych i strony internetowej, gdzie na bieżąco informujemy o nadchodzących wydarzeniach.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 marca 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce