Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Polacy wrócą do Europy

Za pośrednictwem mechanizmu ochrony ludności trwa nowa runda repatriacji obywateli UE. Do tej pory dzięki takiej pomocy zapewniono powrót do domów prawie 1400 mieszkańcom Unii Europejskiej. Polscy obywatele skorzystają z unijnego wsparcia podczas...

Polacy wrócą do Europy

UE nadal pomaga państwom członkowskim UE w repatriacji obywateli przebywających za granicą z powodu rosnącej liczby ograniczeń w krajach trzecich. Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Belgia przywiozła w ten weekend 223 obywateli UE z Tunezji. Niemcy organizują loty w celu sprowadzenia obywateli UE z Egiptu, Maroka, Tunezji, Filipin, Argentyny i Dominikany. Łotewskie samoloty przywiozą obywateli UE z Gruzji, a Litwa repatriuje Europejczyków z Indonezji. Czechy zorganizują loty repatriacyjne z Egiptu, Wietnamu i Filipin.

Polska będzie repatriować obywateli z Czadu, Sudanu, Nepalu i Malediwów, a Wielka Brytania zapewni transport obywateli Wielkiej Brytanii i obywateli UE przebywających obecnie w Peru.

Od początku wybuchu epidemii Unijny Mechanizm Ochrony Ludności ułatwił jak dotąd repatriację 1381 obywateli UE z Wuhan, Japonii, Oakland, Maroka i Tunezji.

Zarówno wysoki przedstawiciel / wiceprzewodniczącyJosep Borrell, jak i komisarz ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarčič, wraz z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych i Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, pracują nad wsparciem szybkiego powrotu obywateli UE z krajów trzecich.

UWAGA! W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat możliwości zorganizowania powrotu należy kontaktować się z placówkami dyplomatycznymi swojego kraju lub państw członkowskich Unii Europejskiej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce