
W piątek 23 maja, samorządowcy z regionu podlaskiego podpisali deklarację, w której wyrazili chęć upowszechnia w społecznościach lokalnych wiedzy o rozpoznawaniu i leczeniu choroby, z którą tylko w Polsce – według różnych szacunków – może zmagać się od 1,2 mln do nawet 4 mln ludzi.
Deklaracja została podpisana w trakcie konferencji „Podlaskie przeciw depresji” zorganizowanej 23 maja br. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, a Partnerem Alians Przeciw Depresji. Konferencja odbyła się pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE. To już piąta tego typu inicjatywa w naszym kraju.
Białostockie wydarzenie poświęcone było przede wszystkim problemowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Z danych organizacji pozarządowych wynika, że każdego dnia co najmniej sześcioro nieletnich w Polsce podejmuje próbę samobójczą.
„CYFROWY NARKOTYK” ZAGROŻENIEM DLA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Istotną częścią konferencji były panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, „Depresja dzieci i młodzieży w dobie technologii cyfrowych”, skupiał się na współwystępowaniu i wzajemnym wpływie mediów społecznościowych, cyfrowego przeciążenia oraz symptomów depresyjnych u młodych osób. Coraz częściej w dyskursie publicznym mówi się bowiem o tym, że nie tylko Internet w nadmiarze wpływa na kłopoty ze zdrowiem psychicznym, ale także kłopoty ze zdrowiem skłaniają do nadużywania Internetu.
O tym jaki wpływ ma korzystanie z mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, oraz ich skutkach rozmawiano podczas pierwszego panelu dyskusyjnego. Eksperci rozmawiali o tym, jak ograniczyć wśród dzieci i młodzieży korzystanie z mediów społecznościowych, które z jednej strony powodują wyrzut dopaminy, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności i nagrody, z drugiej zaś – w dłuższej perspektywie – mogą powodować pogorszenie nastroju. Wskazali m.in. na rolę rodziców w budowania w młodym człowieku zainteresowania innymi aktywnościami, np. o charakterze sportowym.
WSZYSCY JESTEŚMY ODPOWIEDZIALNI ZA ZDROWIE PSYCHICZNE DZIECI I MŁODZIEŻY
Drugi panel dyskusyjny, „Depresja dzieci i młodzieży – wyzwania, potrzeby, działania”, koncentrował się na skutecznych formach diagnozowania i wsparcia w leczeniu depresji u młodych ludzi. Jak zaznaczali eksperci biorący udział w dyskusji, jedną z kluczowych kwestii w tym kontekście jest wczesne dostrzeżenie problemu i podjęcie działania.
Choć system psychiatrycznej opieki zdrowotnej dzieci i młodzieży na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinął, to wciąż w wielu miejscach sytuacja jest bardzo daleka od zadowalającej. Brakuje placówek, etatów i specjalistów.
Unia Europejska proponuje projekty na rzecz walki z depresją, w tym m.in. iFightDepression, Healthier Together czy EU4health. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na Europejski Alians Przeciw Depresji, w ramach którego w Polsce powstaje coraz więcej inicjatyw.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 27 maja 2025
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce