Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy11 kwietnia 2017Przedstawicielstwo w Polsce

Podatki, gospodarka i… debata

Sztukę argumentacji i perswazji opanowali do perfekcji. Udowodnili, że żadna teza im nie straszna, a kwestie gospodarcze nie mają przed nimi tajemnic. Znamy kolejnych zwycięzców Debaty Finałowej Team Europe & the art of debate! Reprezentujący Szkołę...

170411_debata_waw_main.jpg


Po pierwszym finale w Krakowie poprzeczka zawieszona została niezwykle wysoko. W poniedziałek 10 kwietnia wyzwanie podjęli warszawscy studenci, którzy w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego zmierzyli się z niełatwą tezą: "Omijanie opodatkowania w dłuższej perspektywie szkodzi gospodarce".Drużyna opozycji w swoich wystąpieniach podnosiła bardzo ciekawe i merytoryczne argumenty dotyczące związku pomiędzy opodatkowaniem firm a dobrem konsumenta i wzrostem cen, kwestii konkurencyjności między państwami prowadzącej do zwiększenia efektywności ich rozwoju oraz alternatywnych możliwości wykorzystania środków pieniężnych np. w sektorze inwestycji czy badań i rozwoju.Z drugiej strony, propozycja z pełnym profesjonalizmem i spokojem broniła tezy, odnosząc się do argumentów równej szansy dla przedsiębiorstw o różnej wielkości, budżetu państwa i kryzysów ekonomicznych. Szczególnie imponujące było merytoryczne przygotowanie i wiedza prezentowane przez obydwie strony.

Debata okazała się tak interesująca i płomienna, że mimo perfekcyjnych podsumowań ze strony Michała Kruszyńskiego i Bogdana Marka, runda pytań od publiczności przerodziła się w kolejną burzliwą dyskusję pomiędzy dwoma warszawskimi ekipami.Po długiej naradzie grono sędziowskie złożone z reprezentantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Centrum Dokumentacji Europejskiej i Uniwersytetu Warszawskiego stosunkiem punktów 2: 1 przyznało zwycięstwo drużynie propozycji. Uznano tym samym słuszność stwierdzenia, że "podatki to cena, którą płacimy za życie w cywilizowanym społeczeństwie”.

W ramach konkursu Team Europe & the art of debate odbywa się siedem niezależnych Turniejów Debat Europejskich dla studentów w różnych miastach w Polsce. Najbliższe Finały odbędą się 11 kwietnia w Rzeszowie oraz 12 kwietnia we Wrocławiu. Debaty są otwarte dla publiczności, która może zadawać pytania i komentować ich przebieg.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
11 kwietnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce