Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy7 marca 2022Przedstawicielstwo w Polsce

Pacjenci ewakuowani z Ukrainy

Visit of Stella Kyriakides, European Commissioner for Health and Food Safety, to the Ukrainian-Polish border in Korczowa, Poland

Unia Europejska zapewniła 10 tys. łóżek szpitalnych w całej Europie dla pacjentów ewakuowanych z Ukrainy. Poinformowała o tym komisarz Stella Kyriakides, która odwiedziła Polskę.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE Stella Kyriakides odwiedziła w poniedziałek (7 marca) Polskę. Wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim udała się do szpitala w Rzeszowie, w którym leczeni są pacjenci z Ukrainy oraz do punktu recepcyjnego w Korczowej.

Komisarz Kyriakides na wspólnej konferencji z ministrem Niedzielskim podziękowała Polakom za pomoc dla uchodźców z Ukrainy. - Jako Europa stoimy po stronie Polski w tych wysiłkach, podobnie jak po stronie Ukrainy. Jest to europejska solidarność i wartości europejskie - powiedziała. - Chciałbym podziękować Polakom, organizacjom pracującym w terenie, lekarzom, pielęgniarkom, ochotnikom za otwarte serca i pomoc w tej bolesnej sytuacji.

Kyriakides podkreśliła, jak ważne jest to, by pacjenci ewakuowani z Ukrainy mogli kontynuować terapię. - Jestem tu wspierać Polskę w każdy możliwy sposób. (…) Zabezpieczyliśmy ponad 10 000 łóżek szpitalnych w innych państwach członkowskich, aby móc przenieść pacjentów potrzebujących opieki. Są to łóżka pediatryczne i onkologiczne oraz dla osób z oparzeniami – powiedziała.

- We współpracy z Unią Europejską chcemy znaleźć rozwiązania w zakresie przenoszenia ukraińskich pacjentów do szpitali w Europie, w tym dzieci wymagających długotrwałego leczenia - powiedział w minister zdrowia Adam Niedzielski. - To, co widzimy w tym miejscu, jest jedną z konsekwencji agresji, jest to obraz, który sprawia wrażenie –dodał Niedzielski przed punktem recepcyjnym dla uchodźców w Młynach koło Korczowej (woj. podkarpackie).

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 marca 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce