Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy31 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Owoce, warzywa i mleko w szkołach

Mimo pandemii koronawirusa, która spowodowała zamknięcie większości szkół w Europie, Komisja Europejska kontynuuje swój program dostarczania uczniom owoców, warzyw i produktów mlecznych. Jest to połączone z akcją edukacyjną mającą wyrabiać zdrowe...

Owoce, warzywa i mleko w szkołach

Komisja Europejska opublikowała budżet programu UE na rok szkolny 2020/2021. 145 milionów euro przeznaczono w nim na dystrybucję owoców i warzyw, zaś 105 milionów euro na dystrybucję mleka i produktów mlecznych wśród uczniów.

W ostatnim roku szkolnym (2018/2019) ten program zapewnił, że ponad 20 milionów dzieci w całej UE otrzymało mleko, owoce i warzywa w szkole, wraz z środkami edukacyjnymi na temat rolnictwa i zrównoważonej diety.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział: - W obecnym kontekście jeszcze ważniejsze jest, aby dzieci w całej Unii Europejskiej wiedziały i rozumiały, skąd pochodzi nasza żywność. Możemy być dumni z pożywnej, bezpiecznej i wysokiej jakości żywności produkowanej przez naszych rolników. Dzięki unijnemu programowi szkolnemu dzieci mogą uczyć się o żywieniu i rolnictwie, a także wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Podjęliśmy środki, aby upewnić się, że w tegorocznym programie uwzględniono fakt, że szkoły musiały zostać zamknięte w całej Europie z powodu pandemii koronawirusa. Ważne jest jednak, abyśmy nadal patrzyli naprzód, przygotowywali się na przyszłość i wysyłali mocny znak, że życie będzie się toczyć dalej, gdy wspólnie zakończymy ten kryzys.

Na tegoroczne wdrożenie obecnego programu dla szkół (na rok szkolny 2019/2020) ma wpływ zamknięcie placówek naukowych w całej UE z powodu obecnej pandemii koronawirusa. Komisja Europejska wyjaśniła, że trwający kryzys można uznać jako „siłę wyższą”. W takim przypadku umożliwia to państwom członkowskim zwrot kosztów dostawcom towarów łatwo psujących się (owoców, warzyw i produktów mlecznych), które miały być dystrybuowane do szkół uczestniczących w programie. Produkty mogą być również przekazywane jako darowizna dla szpitali, organizacji charytatywnych i banków żywności lub podobnych instytucji, aby produkty mogły dotrzeć do potrzebujących.

Więcej informacji jest dostępnych online.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce