Komisja Europejska opublikowała budżet programu UE na rok szkolny 2020/2021. 145 milionów euro przeznaczono w nim na dystrybucję owoców i warzyw, zaś 105 milionów euro na dystrybucję mleka i produktów mlecznych wśród uczniów.
W ostatnim roku szkolnym (2018/2019) ten program zapewnił, że ponad 20 milionów dzieci w całej UE otrzymało mleko, owoce i warzywa w szkole, wraz z środkami edukacyjnymi na temat rolnictwa i zrównoważonej diety.
Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział: - W obecnym kontekście jeszcze ważniejsze jest, aby dzieci w całej Unii Europejskiej wiedziały i rozumiały, skąd pochodzi nasza żywność. Możemy być dumni z pożywnej, bezpiecznej i wysokiej jakości żywności produkowanej przez naszych rolników. Dzięki unijnemu programowi szkolnemu dzieci mogą uczyć się o żywieniu i rolnictwie, a także wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Podjęliśmy środki, aby upewnić się, że w tegorocznym programie uwzględniono fakt, że szkoły musiały zostać zamknięte w całej Europie z powodu pandemii koronawirusa. Ważne jest jednak, abyśmy nadal patrzyli naprzód, przygotowywali się na przyszłość i wysyłali mocny znak, że życie będzie się toczyć dalej, gdy wspólnie zakończymy ten kryzys.
Na tegoroczne wdrożenie obecnego programu dla szkół (na rok szkolny 2019/2020) ma wpływ zamknięcie placówek naukowych w całej UE z powodu obecnej pandemii koronawirusa. Komisja Europejska wyjaśniła, że trwający kryzys można uznać jako „siłę wyższą”. W takim przypadku umożliwia to państwom członkowskim zwrot kosztów dostawcom towarów łatwo psujących się (owoców, warzyw i produktów mlecznych), które miały być dystrybuowane do szkół uczestniczących w programie. Produkty mogą być również przekazywane jako darowizna dla szpitali, organizacji charytatywnych i banków żywności lub podobnych instytucji, aby produkty mogły dotrzeć do potrzebujących.
Więcej informacji jest dostępnych online.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 31 marca 2020
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce