Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy10 sierpnia 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Oświadczenie ws. Białorusi

Dzień po wyborach prezydenckich, jakie odbyły się 9 sierpnia w Białorusi, Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa / wiceprzewodniczący KE Josep Borrell oraz komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi...

Stosowanie prawa UE w 2019 r.

„Wybory prezydenckie odbyły się w Republice Białorusi 9 sierpnia br.. Unia Europejska wielokrotnie wyrażała swoje oczekiwania co do właściwego przebiegu tych wyborów.

Wieczór wyborczy został naznaczony nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemocą ze strony państwa wobec pokojowych demonstrantów. W jej efekcie prawdopodobnie życie stracił jeden obywatel, a wielu innych odniosło obrażenia. Potępiamy przemoc i wzywamy do natychmiastowego uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych w ciągu ostatniego wieczora. Władze białoruskie muszą zapewnić przestrzeganie podstawowego prawa do organizowania pokojowych zgromadzeń.

Po swojej bezprecedensowej mobilizacji na rzecz wolnych wyborów i demokracji, naród białoruski oczekuje teraz, że głosy będą dokładnie policzone. Konieczne jest, aby Centralna Komisja Wyborcza opublikowała wyniki odzwierciedlające wybór narodu białoruskiego.

Tylko przestrzeganie praw człowieka, demokracja oraz wolne i uczciwe wybory zagwarantują stabilność i suwerenność na Białorusi. Będziemy w dalszym ciągu uważnie śledzić rozwój wydarzeń, aby ocenić, w jaki sposób kształtować dalszą reakcję Unii Europejskiej i relacje z Białorusią w obliczu rozwijającej się sytuacji.”

Informacje szczegółowe

Data publikacji
10 sierpnia 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce