Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy31 lipca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Osocze na wagę zdrowia

Komisja Europejska wspiera leczenie COVID-19 za pomocą osocza rekonwalescentów - organizacje zajmujące się pobieraniem krwi mogą aplikować o dotacje. - Dzięki środkom, które zaproponowaliśmy, jesteśmy w stanie pójść o krok dalej w zakresie zbierania...

Osocze na wagę zdrowia

KE zaprosiła ponad 200 punktów pobierania krwi w całej UE do ubiegania się o dofinansowanie zakupu sprzętu do plazmaferezy – aparatury do pobierania osocza od dawców, którzy przeszli COVID-19. To działanie jest częścią instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (ESI). Dotacje zostaną przyznane organizacjom publicznym i pozarządowym zajmującym się pobieraniem krwi upoważnionym do pobierania osocza.

Zabieg polega na transfuzji osocza rekonwalescentów chorym w celu wzmocnienia ich odporności i zdolności do walki z chorobą. Transfuzja osocza jest również stosowana do oczyszczania przeciwciał w celu wytworzenia produktu leczniczego specyficznego dla COVID-19 (immunoglobiny), jako krótkoterminowej alternatywy dla szczepionek.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, powiedziała: - Osocze rekonwalescentów może być obiecującym sposobem leczenia COVID-19. Dzięki środkom, które zaproponowaliśmy, jesteśmy w stanie pójść o krok dalej w zakresie zbierania osocza i zachęcam wszystkich zainteresowanych do korzystania z nich. Będziemy nadal badać wszystkie możliwe opcje wspierania rozwoju i dostępu do bezpiecznych i skutecznych metod leczenia COVID-19, aby chronić naszych obywateli. To pozostaje naszym głównym celem w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

KE podtrzymuje swoje zaangażowanie w opracowywanie środków terapeutycznych, zgodnie z informacją o gotowości UE w zakresie zdrowia na ewentualne przyszłe ogniska choroby. Komunikat prasowy jest dostępny w internecie.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
31 lipca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce