Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy16 listopada 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Opole w nowym wymiarze

Jak wyglądało centrum Opola kilkanaście lat temu, zanim - dzięki unijnemu wsparciu - wyremontowano tam część budynków? Można to zobaczyć na własne oczy z pomocą elektronicznych gogli i aplikacji VR. - Szczególnie polecamy je eurosceptykom, którzy...

Opole w nowym wymiarze


- Każdy, kto te gogle założy, może odbyć podróż w czasie i na własne oczy przekonać się, że fundusze europejskie mają ogromną moc i niemal nie do poznania zmieniają rzeczywistość – mówi Maria Woźniak. Podkreśla, że do stworzenia takich gogli zainspirowało hasło promocyjne „Fundusze mają moc”, rozpowszechniane przez opolski urząd marszałkowski. – [Eurosceptycy] zapominają o zmianach, jakie systematycznie miały miejsce w ostatnich latach. Gogle najmocniej, bo poprzez obraz, ukazują te zmiany – podkreśla Maria Woźniak.

W stworzonej dla Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct w Opolu aplikacji VR pt. „ Jak fundusze unijne zmieniły Opole” zbudowano multimedialną mapę centrum Opola, na której umieszczono siedem miejsc. Są to Filharmonia Opolska im. J. Elsnera, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, legendarny amfiteatr opolski, Dworzec Główny w Opolu i infrastruktura PKP oraz opolskie Kanały nad Młynówką, wreszcie wiadukt na ul. Struga.Wszystkie te miejsca zostały w ostatnich kilkunastu latach gruntownie wyremontowane, przebudowane bądź rozbudowane z udziałem unijnego dofinansowania. Każde z nich w aplikacji można zobaczyć w formie przestrzennego, trójwymiarowego zdjęcia, ukazującego jak wygląda ono obecnie. Dla porównania, „rozglądając” się w trójwymiarze, użytkownicy aplikacji znajdą również zdjęcia sprzed remontów i rewitalizacji. O miejscach i inwestycjach opowiada lektor. - Aplikację można pobrać ze sklepu Google. Najlepszy efekt daje, gdy korzysta się z niej za pomocą gogli. Ale można jej używać także bez nich, na telefonach komórkowych – wyjaśnia Maria Woźniak.

W aplikacji wykorzystano nowoczesną technologię VR (Virtual Reality). Twórcy aplikacji, szefowie funkcjonującej na Opolszczyźnie firmy Digital Holding, zapewniają, że VR jest obecnie w pełni funkcjonującym narzędziem marketingowym, wykorzystywanym np. w platformach szkoleniowych, wirtualnych prototypowniach, a nawet na salach operacyjnych. - Promocja jest branżą, która od początku tej technologii najobficiej z niej czerpała, i to prawie w każdej branży, gdzie odbiorcą jest klient końcowy – mówi Adam Zasadny z Digital Holding.

Jakie możliwości VR stwarza właśnie przy promowaniu funduszy unijnych? - Pozwala w namacalny, wręcz organoleptyczny sposób zaobserwować zdalnie dokonane przy wykorzystaniu funduszy zmiany w otoczeniu – wyjaśnia Adam Zasadny. I dodaje: - Wirtualna rzeczywistość daje namiastkę teleportacji w prezentowane miejsca, rozglądania się po nich, niemal dotykania trójwymiarowych obiektów, a nawet słuchania przestrzennych dźwięków.Co ważne - aplikacja stworzona dla Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Opole może być też rozbudowana o kolejne punkty i elementy. - Podstawowym założeniem przy jej tworzeniu była możliwość rozwoju tego narzędzia. Mapa obiektów multimedialnych może być w prosty sposób uzupełniona o kolejne – mówi Maria Woźniak.

- W miarę rozbudowywania aplikacji dodawane do niej obiekty mogą być też podzielone na kategorie. Dzięki temu może ona służyć nie tylko jako element promocji, ale też jako narzędzie pomagające na przykład turystom w zlokalizowaniu interesujących ich miejsc i udzielaniu na podstawie lokacji informacji dodatkowych – dodaje Adam Zasadny.

Aplikacja i gogle Punktu Informacji Europejskiej Europe-Direct w Opolu swoją oficjalną premierę miały 16 października w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu podczas uroczystej gali podsumowującej cztery lata Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Obecnie można je przetestować na stoisku Punktu podczas każdego wydarzenia, w którym uczestniczą jego pracownicy. Aplikacja jest na bieżąco dostępna w sklepie Google.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
16 listopada 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce