Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy29 listopada 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

O wolontariacie na festiwalu HumanDoc

Od piątku do niedzieli (24-26 listopada) w Kinotece oraz Staromiejskim Domu Kultury odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDoc. Również w tym roku Przedstawicielstwo KE w Polsce (PKE) włączyło się w organizację tego...

O wolontariacie na festiwalu HumanDoc
W sobotę 25 listopada rozmawialiśmy o różnych aspektach i formach wolontariatu. Dyskusję poprzedziła projekcja filmu #Doinggood w reżyserii Loeke de Waal i Steffi Posthumus. Gośćmi panel dyskusyjnego pt. "Działaj! Idea wolontariatu w Unii Europejskiej" byli eksperci w dziedzinie wolontariatu: Marta Dermańska z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Marta Walkowska-Lipko, kierowniczka Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Dariusz Pietrowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak najlepiej zaangażować się w wolontariat, gdzie szukać sprawdzonych ofert i jak pomagać tak, by nie szkodzić – sobie ani innym. Następnie spojrzeliśmy na wolontariat oczami Katarzyny Sumisławskiej, uczestniczki projektu przeciwko handlowi ludźmi w Kambodży w ramach programu Unii Europejskiej EU Aid Volunteers.
Podczas festiwalu swoją premierę miał również film dokumentalny "Dwa brzegi" w reżyserii twórcy filmowego i fotografa, Marcina Pławnickiego. Film powstał we współpracy z Komisją Europejską i opowiada o sytuacji uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Już niebawem będzie dostępny w mediach społecznościowych.

W przerwie między seansami można było zobaczyć multimedialną wystawę, która powstała przy wykorzystaniu materiałów zebranych podczas wyjazdu grupy reporterów, dziennikarzy i twórców na Lesbos.
W ramach festiwalu zorganizowano także konkurs fotograficzny HumanDoc Proclub Camera, w którym PKE ufundowało nagrodę w kategorii "Bez granic. Wolontariat w UE". Nadesłane prace przedstawiały wieloaspektowość i różnorodność wolontariatu. Nagroda główna trafiła do Roberta Wierzbickiego, wyróżnieniu zostali: Anna Ciszewska, Marlena Zagórska i Aleksander Knitter. Zdjęcia można zobaczyć tutaj: http://www.konkurs.humandoc.pl/

Strona festiwalu HumanDoc: www.festival.humandoc.pl

Informacje szczegółowe

Data publikacji
29 listopada 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce