Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy10 lipca 2019Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 5 min

O wakacyjnych podróżach na Widoku

Rozstrzygnięcie konkursu fotografii turystycznej, opowieści o fascynujących zakątkach Dolnego Śląska, ultramaratonach i przekraczaniu granic – tak wyglądało lipcowe spotkanie we wrocławskim Domu Europy zatytułowane „Z Widokiem na wakacje”. Nasi...

Z Widokiem na wakacje
W czwartek 4 lipca w Domu Europy we Wrocławiu odbyło się spotkanie zatytułowane „Z Widokiem na wakacje”. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego miało już niejednokrotnie przyjemność gościć wybitnych przedstawicieli kultury, sztuki i polityki. Tym razem zaproszeni goście rozmawiali o swojej pasji – podróżowaniu.

Jacek Wasik, dyrektor Przedstawicielstwa, już na samym początku wprowadził uczestników spotkania w wakacyjny nastrój swoim wystąpieniem, witając wszystkich zebranych gości w… tradycyjnym birmańskim stroju urzędniczym („longyi”). Podkreślił także, że jednym z najważniejszych tematów spotkania będzie kwestia ułatwień i praw przysługujących podróżującym.

Po oficjalnym otwarciu wydarzenia nastąpiło ogłoszenie wyników podróżniczego konkursu fotograficznego. Przez ponad dwa tygodnie przed wydarzeniem można było zgłaszać swoje zdjęcia w trzech kategoriach – artystycznej, humorystycznej i ekstremalnej. Komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem, ponieważ wszystkie przesłane zdjęcia były naprawdę wyjątkowe. Ostatecznie pierwsze miejsce w kategorii zdjęć humorystycznych otrzymał Adam Garnecki, w kategorii zdjęć ekstremalnych – Paweł Kazienko. W kategorii zdjęć artystycznych, pomimo wyłonienia laureatki, nie przyznano nagrody ze względu na jej nieobecność w trakcie wydarzenia. Specjalne wyróżnienie przyznano także Rafałowi Kuczyńskiemu i Agnieszce Skulskiej. Każdy z laureatów podzielił się także opowieściami o okolicznościach, w których powstały zwycięskie fotografie.
Wręczenie nagród w konkursie i historie, jakimi podzielili się laureaci, były doskonałym wstępem do dyskusji panelowej. Rozmowę rozpoczęła Magdalena Woch, kierowniczka Działu Kultury i Turystyki Zamku Książ, chcąc uchylić rąbka tajemnicy, jaka spowija ten jeden z trzech największych zamków w Polsce, powiedziała: – Nasi goście bardzo często zadają nam pytanie o to, ile komnat znajduje się w Książu? Komnat w Zamku Książ, jak mówią przewodnicy, jest około czterystu. My tak naprawdę nie wiemy, ile tych komnat faktycznie jest. Prelegentka nie pominęła także w swojej wypowiedzi tajemniczej atmosfery, jaka spowija zamek i pobudza wyobraźnię kolejnych poszukiwaczy przygód. Przedstawiła uczestnikom debaty krótką historię prac archeologicznych, jakie miały na celu odnalezienie tzw. Złotego Pociągu, który u schyłku II wojny światowej miał przewozić olbrzymie ilości kosztowności i cennych dzieł sztuki. – Bardzo mocno kibicowałam naszym badaczom (...) wykonującym odwierty na osławionym 65 kilometrze linii kolejowej przebiegającej tuż obok Zamku Książ. Niestety okazało się, że tego pociągu tam nie ma. Poszukiwania, choć zakończone niepowodzeniem, nie powstrzymały kolejnych archeologów i pasjonatów przed kontynowaniem badań w innych miejscach.
Bez wątpienia Zamek Książ skrywa jeszcze nie jedną tajemnicę. Magdalena Woch prezentowała także te nieoczywiste sposoby zwiedzania Książa. – Dokładnie 16 października otworzyliśmy nową, specjalną podziemną trasę, dzięki której osoby odwiedzające nasz zamek mogą zobaczyć nie tylko historyczne tunele, ale także schrony, jakie w ostatnich latach wojny zostały tam wybudowane – powiedziała. Prelegentka zachęcała również uczestników spotkania do odwiedzenia Zamku Książ i skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych specjalnie na wakacje. Podkreśliła, że poprzez swoją różnorodność, letnia oferta spełni oczekiwania absolutnie każdego gościa.
W trakcie spotkania okazało się, że piękno Dolnego Śląska można odkrywać na wiele sposobów. Jak zauważył moderator spotkania Paweł Brusiło, nasz region to tysiące kilometrów pieszych i rowerowych szlaków w poprzek zjawiskowych dolin i wzdłuż stromych górskich grani. Tę różnorodność krajobrazu poznaje poprzez swoją pasję kolejny uczestnik debaty – Grzegorz Małyga - na co dzień pracujący w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, a w wolnych chwilach pokonujący dystanse ultramaratonów. Opowiadając o swoich ostatnich dokonaniach, wspomniał o biegu „Sudecka Setka”, który jest najstarszym w Polsce nocnym ultramaratonem. W tym roku odbyła się już 31. edycja tego wydarzenia, stu kilometrowy bieg zaczynał się w Boguszowie Gorce, a później trasa przebiegała przez przepiękne Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne. - Bardzo lubię tego typu biegi, ponieważ w krótkim czasie


można naprawdę dużo zwiedzić i zobaczyć – powiedział ultramaratończyk.

Grzegorz Małyga podkreślił też, że oprócz sportów ekstremalnych pasjonują go dalekie podróże, w trakcie których szczególny jest dla niego moment przekraczania granic. - Granice są dla mnie wyjątkowym miejscem, po pierwsze dlatego, że są zazwyczaj umieszczone w jakimś ciekawym geograficznie i krajobrazowo miejscu, na przykład przebiegają przez łańcuch górski albo wzdłuż doliny rzeki. Pod drugie dlatego, że sam fakt przekraczania granicy ma w sobie jakiś wymiar mistyczny – zostawia się za sobą poprzedni etap podróży i wkracza się w następny – opisywał podróżnik, dodając także, że dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, większość z nas nie musi przejmować się istnieniem granic.
W tym momencie osią debaty stały się ułatwienia dla podróżujących, które sprawiają, że odkrywanie piękna krajów będących w Unii Europejskiej jest bezpieczne, proste i łatwe. Grzegorz Małyga opowiedział o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i podkreślił jak ważne jest posiadanie tego dokumentu przed wyruszeniem na wakacje za granicą. Dodał także, że tzw. europejski paszport (paszport jednego z krajów UE) zapewnia szereg praw nawet podczas podróży poza granice Unii. – Warto pamiętać o prawie do pomocy konsularnej. Jeżeli w danym kraju nie ma polskiego konsulatu, to np. w przypadku utraty paszportu którakolwiek z placówek dyplomatycznych krajów UE ma obowiązek udzielić nam pomocy – wyjaśnił. Warto pamiętać także o prawach, jakie przysługą w przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu, przejazdu pociągiem, autobusem lub rejsu promem. Wszystkie informacje, które mogą okazać się pomocne można znaleźć na stronie internetowej.
Praktycznych rad na temat tego jak podróżować udzielił trzeci prelegent – Łukasz Nowak, który jest prezesem wrocławskiego stowarzyszenia podróżników „Soliści”. Podkreślał, że przed wyruszeniem za granicę warto zapoznać się z doświadczeniami osób, które już tam były. Zapytany o to, w jaki sposób znaleźć odwagę przed wyruszeniem w drogę powiedział: – Zapewne każdy z Państwa ma jakieś obawy przed wyruszeniem na wyprawę, są to jednak tylko subiektywne granice, osobista percepcja i wyobrażenia o danym kraju. Gdy już uświadomimy sobie, że zazwyczaj obawy te są bezpodstawne, wtedy następuję przepiękny moment, w którym przełamujemy się i wyruszamy w nieznane.
Pod koniec spotkania publiczność zaczęła bardzo aktywnie zadawać pytania prelegentom. Okazało się, że Zamek Książ wzbudził szczególną ciekawość uczestników wydarzenia. Oprócz pytań o tajemnice ukrytych skarbów, goście „Z Widokiem na wakacje” dopytywali o prawa pasażerów, a także o dodatkowe ułatwienia dla podróżujących studentów i seniorów.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
10 lipca 2019
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce