W dniach 7-9 stycznia 2022r. odbędzie się w Warszawie debata ponad 170 obywatelek i obywateli Unii Europejskiej na temat przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz ochrony środowiska i ochrony zdrowia. Jest to trzeci panel obywatelski poświęcony tej tematyce w ramach rozpoczętej w 2021 roku Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Konferencja została powołana w 2019 roku przez Parlament Europejski, Radę oraz Komisję Europejską.
Warszawskie spotkanie odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki (sesje plenarne w dniach 7 i 9 stycznia 2022r.) oraz w Kolegium Europejskim w Natolinie (sesje robocze w dniu 7 i 8 stycznia 2022r.). Celem debaty obywatelskiej będzie sformułowanie rekomendacji na zgromadzenie plenarne Konferencji, zaplanowane na wiosnę 2022 roku. W zgromadzeniu plenarnym wezmą udział przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady, Komisji Europejskiej, parlamentów krajowych oraz obywatele - uczestnicy paneli obywatelskich oraz uczestnicy paneli organizowanych przez państwa członkowskie. Obecni będą także przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych oraz organizacji pozarządowych.
Celem Konferencji w sprawie przyszłości Europy jest zapewnienie możliwie szerokiego udziału mieszkańców Unii Europejskiej w debacie na temat najważniejszych problemów i wyzwań naszego kontynentu. Oprócz udziału w panelach obywatelskich, mieszkańcy UE mają możliwość zgłaszania swoich pomysłów, informowania o lokalnie organizowanych wydarzeniach i wymiany poglądów na wielojęzycznej platformie cyfrowej: https://futureu.europa.eu/?locale=pl
Przedstawicieli mediów zainteresowanych udziałem w konferencji w Warszawie prosimy o zarejestrowanie się pod linkiem:
W sprawie kontaktu z uczestnikami konferencji w Warszawie (w tym uczestnikami z Polski) – zarówno obywatelami, jak i ekspertami, prosimy o kontakt z działem prasowym Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce:
Marzenna Guz-Vetter
Rzeczniczka prasowa
Tel: 514 909 994
marzenna [dot] guz-vetterec [dot] europa [dot] eu (marzenna[dot]guz-vetter[at]ec[dot]europa[dot]eu)
W kwestiach dotyczących obsługi medialnej, prosimy o kontakt z działem prasowym Biura Parlamentu Europejskiego w Warszawie:
Agnes Wojciechowicz
Attachée prasowa
Tel: 508 856 907
agnes [dot] wojciechowiczeuroparl [dot] europa [dot] eu (agnes[dot]wojciechowicz[at]europarl[dot]europa[dot]eu)
Bartosz Ochapski
Attachée prasowy
Tel: 508 856 913
bartosz [dot] ochapskieuroparl [dot] europa [dot] eu (bartosz[dot]ochapski[at]europarl[dot]europa[dot]eu)
Sesje plenarne (odbywające się w Pałacu Kultury i Nauki) będą transmitowane online:
- na platformie Centrum Multimedialnego Parlamentu Europejskiego: https://multimedia.europarl.europa.eu/pl
- za pośrednictwem platformy Konferencji w sprawie przyszłości Europy: https://futureu.europa.eu/?locale=pl
Sesje robocze podczas obrad konferencji w Natolinie nie będą transmitowane.
Podczas konferencji obowiązują ograniczenia związane z pandemią COVID-19. Noszenie maseczek, zachowanie dystansu społecznego i posiadanie certyfikatu szczepień jest obowiązkowe. Uczestnicy konferencji będą dodatkowo testowani na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Najważniejsze informacje dotyczące Konferencji w sprawie przyszłości Europy mogą Państwo znaleźć pod następującymi linkami:
Deklaracja na temat powołania Konferencji w sprawie przyszłości Europy:
Platforma internetowa dotycząca Konferencji w sprawie przyszłości Europy: https://futureu.europa.eu/?locale=pl
Informacja na temat prac panelu obywatelskiego dotyczącego zmian klimatu, środowiska i zdrowia: https://futureu.europa.eu/assemblies/citizens-panels/f/300/
W załączeniu program konferencji oraz szczegółowa informacja na temat Konferencji w sprawie przyszłości Europy.
Ponieważ wstępnie miejscem konferencji miał być jedynie campus Kolegium Europejskiego w Natolinie, na załączonym programie nie uwzględniono jeszcze Pałacu Kultury i Nauki jako miejsca obrad plenarnych w dniach 7 i 9 stycznia 2022.
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 5 stycznia 2022
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce