Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy8 marca 2017Przedstawicielstwo w Polsce

Nowa siedziba Frontexu w Warszawie

Przedstawiciele Fronteksu, Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, oraz władz Polski podpisali porozumienie w sprawie siedziby agencji, regulujące jej status prawny i pracowników na terenie Polski. Porozumienie umożliwi również...

170308_frontex.jpg

- Podpisanie z Polską porozumienia w sprawie siedziby ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej agencji. Oznacza ono, że na przestrzeni kolejnych lat Frontex będzie rozwijać się, mając pewność co do swojej przyszłości w Polsce. Dotyczy to między innymi uzgodnionego statusu prawnego agencji i jej pracowników, których dzieci będą mogły uczęszczać do akredytowanej szkoły europejskiej, która powstanie w Warszawie - powiedział Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Fronteksu.

- Jestem wdzięczny polskim władzom za ogrom pracy, jaka została włożona w osiągnięcie tego porozumienia. Jestem przekonany, że goszczenie na swoim terytorium jednej z największych agencji UE przyczyni się do promocji Warszawy i Polski w Europie, a także stworzy nowe perspektywy dla lokalnych przedsiębiorstw - dodał.

Porozumienie w sprawie siedziby zostanie teraz przekazane do ratyfikacji przez polski parlament.

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej powstała w październiku 2016 r. na bazie Fronteksu, agencji, która już od przeszło dekady koordynuje współpracę operacyjną państw członkowskich UE na jej zewnętrznych granicach. Wraz z rozszerzeniem swoich funkcji i zakresu działalności, agencja planuje zwiększenie zatrudnienia z obecnego poziomu 400 pracowników do 600 na koniec bieżącego roku i do 1000 w roku 2020.

Frontex – strona internetowa agencji

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 marca 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce