Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy5 maja 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Nowa pomoc dla osób przesiedlonych

Komisja Europejska ogłosiła nowy pakiet pomocy w wysokości 200 mln euro na wsparcie osób przesiedlonych w Ukrainie, w ramach Międzynarodowej Konferencji Darczyńców zwołanej wspólnie przez Polskę i Szwecję.

Visit of Ursula von der Leyen, President of the European Commission, to Poland

Przewodnicząca Ursula von der Leyen powiedziała: - Spotkaliśmy się w jasnym celu: aby wesprzeć dzielnych mieszkańców Ukrainy, którzy walczą z agresorem i stają w obronie swojej wolności. Jesteśmy teraz w 10. tygodniu brutalnej inwazji Rosji. To dziesięć tygodni, podczas których Unia Europejska stała konsekwentnie po stronie Ukrainy. Dziś Unia Europejska po raz kolejny odpowiedziała na wezwanie do wsparcia Ukrainy. W imieniu Komisji Europejskiej zadeklarowałam 200 mln euro dla Ukrainy. A w zeszłym miesiącu, podczas konferencji darczyńców, zebrano 9,1 miliarda euro dla Ukraińców w Ukrainie i poza nią. Wiemy, że potrzeba będzie więcej. I nadal będziemy działać razem dla Ukrainy.

Kontekst

Blisko 8 milionów ludzi, z których dwie trzecie to dzieci, zostało wewnętrznie przesiedlonych od początku wojny Putina na Ukrainie. Ponad 5,3 miliona opuściło Ukrainę, szukając schronienia w UE i krajach sąsiednich.

Unia Europejska wspiera naród ukraiński od samego początku brutalnej inwazji Rosji.

Wykorzystujemy gospodarczą siłę Unii, wprowadzając kolejne pakiety sankcji mające na celu wyczerpanie zasobów potrzebnych Putinowi do finansowania jego wojny.

Jednocześnie, przekazaliśmy już blisko 4 mld euro pomocy makrofinansowej i humanitarnej oraz wsparcia dla państw członkowskich przyjmujących uchodźców z Ukrainy.

W zeszłym miesiącu Komisja Europejska razem z Kanadą zwołała globalną konferencję darczyńców, w ramach której zebrano 9,1 miliarda euro na wsparcie ludzi uciekających przed bombami w Ukrainie i poza nią.

Teraz Komisja Europejska jest gotowa pomóc w odbudowie kraju po wojnie. Wczoraj przewodnicząca von der Leyen zaproponowała rozpoczęcie prac nad ambitnym pakietem naprawczym. Powinien on przynieść ogromne inwestycje potrzebne do odbudowy, wdrożenia reform i uczynienia Ukrainy atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

Komunikat w oryginalnej wersji językowej

Więcej informacji

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
5 maja 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce