Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy25 października 2022Przedstawicielstwo w Polsce

Noc Bibliotek 2022

Przedpremierowy pokaz szwedzkiego filmu „Comedy Queen” był wyjątkowym elementem tegorocznej Nocy Bibliotek. Seanse mogły się odbyć dzięki Przedstawicielstwu KE w Polsce, które opłaciło zakup praw do projekcji publicznej i prawa autorskie.

Noc Bibliotek 2022

Podczas tegorocznej ogólnopolskiej Nocy Bibliotek (1 października 2022) pod hasłem „To się musi powieść” z udziałem 1500 bibliotek z całej Polski, dzięki Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej w Polsce, w Europejskim Roku Młodzieży biblioteki mogły bezpłatnie pokazać przedpremierowo jeden z najważniejszych filmów dla młodzieży tego roku – „Comedy Queen” (reż. Sanna Lenken, Szwecja 2022), który powstał na motywach powieści Jenny Jägerfeld.

Film „w centrum stawia emocje dorastającej dziewczynki, która próbuje na nowo ułożyć sobie świat po śmierci mamy” i za to, jak mądrze i autentycznie to robi, zbiera kolejne europejskie wyróżnienia i nagrody (Berlinale 2022 – Kryształowy Niedźwiedź – Nagroda Dziecięcego Jury Generacji Kplus, nominacja do młodzieżowej Europejskiej Nagrody Filmowej 2022 / EFA, Festiwal Kino w Trampkach 2022: Nagroda Główna Jury Dziecięcego, Nagroda Jury Rodziców czy ostatnio zwycięstwo w „Konkursie filmowych odkryć” na festiwalu Kino Dzieci).

Trudna tematyka filmu nie stała się przeszkodą, a punktem wyjścia do refleksji i rozmów o skomplikowanych sytuacjach i emocjach, z którymi mierzą się młodzi ludzie. Film wzbudził duże zainteresowanie np. w Oleskiej Bibliotece Publicznej im. J. A. Pieloka, gdzie obejrzało go prawie 200 osób.

Przed seansami, również dzięki wsparciu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, widzowie mogli otrzymać materiały edukacyjne stworzone przez psycholożkę i filmoznawczynię Karolinę Giedrys. Niektóre biblioteki np. Biblioteka Klubu Wojskowego 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie dodatkowo zadbały o obecność psychologa w trakcie seansu.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce było  partnerem ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Wydarzenie współtworzyły: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (główny organizator), Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Noc Bibliotek 2022

 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
25 października 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce