Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy25 maja 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Niechciana energia z Rosji

Komisja Europejska i Stany Zjednoczone zapowiadają zdecydowane działania w celu ograniczenia importu rosyjskiej energii. „Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą” – napisano w oświadczeniu.

Niechciana energia z Rosji

Wspólne oświadczenie Komisji Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w sprawie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego

Swoimi nieuzasadnionymi i niedopuszczalnymi działaniami, takimi jak odcięcie dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii czy wstrzymanie eksportu gazu ziemnego do Polski i Bułgarii, oraz groźbami podjęcia podobny działań przeciwko innym narodom europejskim Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą energii do Europy. Komisja Europejska i Stany Zjednoczone potępiają stosowanie przez Rosję szantażu energetycznego i potwierdzają zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy.

W całej Europie, od krajów nordyckich po Bałkany, podejmowane są wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw i zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu. Od 2020 r. Finlandia i Estonia są połączone dwukierunkowym gazociągiem Balticonnector. Projekt ten, wspierany przez Komisję Europejską, zwiększa bezpieczeństwo dostaw dla Finlandii i całego regionu. Ponadto 1 maja działalność komercyjną rozpoczęło gazowe połączenie międzysystemowe Polska–Litwa, które zwiększa opcjonalność oraz odporność całego bałtyckiego rynku gazu i również było wspierane w ramach instrumentu „Łącząc Europę” Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska i Stany Zjednoczone rozumieją pilną potrzebę podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia importu energii z Rosji. Razem, jako partnerzy podejmiemy te wyzwania w ramach naszej wspólnej grupy zadaniowej ds. bezpieczeństwa energetycznego, której ustanowienie zapowiedzieli 25 marca prezydent Joe Biden i przewodnicząca Ursula von der Leyen. Za pośrednictwem tej grupy zadaniowej będziemy nadal pracować nad dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego w Europie, przyspieszając jednocześnie wdrażanie efektywności energetycznej i inteligentnych technologii w europejskich domach i przedsiębiorstwach, elektryfikując ogrzewanie i zwiększając produkcję czystej energii, tak by zmniejszyć popyt na paliwa kopalne. 

Jako ważny krok w kierunku realizacji celów grupy zadaniowej Komisja Europejska i Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują zawartą przez Finlandię umowę leasingu od amerykańskiego dostawcy pływającego terminalu do importu skroplonego gazu ziemnego, który będzie operacyjny jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
25 maja 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce