Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy26 stycznia 2021Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Nie wolno nam nigdy zapomnieć

- Miejsca pamięci są zamknięte z powodu pandemii i coraz mniej jest wśród nas osób ocalałych z Holokaustu, musimy więc znaleźć inne sposoby, by pamiętać – pisze przewodnicząca Komisji Europejskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie. W...

Nie wolno nam nigdy zapomnieć

Oświadczenie przewodniczącej Ursuli von der Leyen z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście

27 stycznia przypada 76 rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar, w tym setek tysięcy Romów i Sinti zamordowanych podczas Holokaustu.

Antysemityzm doprowadził do Holokaustu, lecz niestety nie zakończył się wraz z wyzwoleniem nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią. Czasy pandemii sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych i dezinformacji, często propagujących treści antysemickie. Widzimy niepokojącą tendencję do negowania i wypaczania Holokaustu.

Nie wolno nam nigdy zapomnieć.

Miejsca pamięci są zamknięte z powodu pandemii i coraz mniej jest wśród nas osób ocalałych z Holokaustu, musimy więc znaleźć inne sposoby, by pamiętać.

W sytuacji, gdy teorie spiskowe krążą w mediach społecznościowych, musimy kształcić nasze młode pokolenie, aby sprzeciwiało się antysemityzmowi.

W obliczu szerzącej się dezinformacji władze, platformy społecznościowe i użytkownicy muszą działać razem, aby zapewnić, by nie zniekształcano faktów historycznych – w internecie i poza nim.

Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie. Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać tę walkę.

Europa rozwija się, gdy jej społeczność żydowska i inne mniejszości mogą żyć w pokoju i harmonii.

Dlatego jeszcze w tym roku przedstawimy strategię przeciwdziałania antysemityzmowi i wspierania życia społeczności żydowskiej w Europie.

Kontekst

Komisja w 2021 r. przedstawi strategię przeciwdziałania antysemityzmowi i wspierania życia społeczności żydowskiej, aby pomóc państwom UE i społeczeństwu obywatelskiemu w walce z antysemityzmem. Pamięć o Holokauście pozostanie istotnym elementem działań mających zagwarantować, abyśmy nigdy nie zapomnieli naszej historii.

Ramy legislacyjne w całej Europie zapewniają ochronę przed przemocą, dyskryminacją i wyrazami wrogości o podłożu antysemickim oraz kryminalizują negowanie i wypaczanie prawdy o Holokauście.

W 2005 r. w rezolucji „Pamięć o Holokauście” (60/7) Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych wyznaczono 27 stycznia jako międzynarodowy dzień upamiętniający ofiary Holokaustu. 27 stycznia 1945 r. siły alianckie wyzwoliły obóz zagłady i obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

W rezolucji wezwano wszystkie państwa będące członkami ONZ do uczczenia pamięci ofiar Holokaustu i do opracowywania programów edukacyjnych dotyczących historii Holokaustu, aby przeciwdziałać przyszłym aktom ludobójstwa. Zaapelowano też o aktywne zachowanie miejsc związanych z Holokaustem, w których znajdowały się nazistowskie obozy zagłady, obozy koncentracyjne, obozy pracy przymusowej i więzienia.

Dodatkowe informacje

Informacje szczegółowe

Data publikacji
26 stycznia 2021
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce