W ramach swojego zobowiązania do zachowania przejrzystości Komisja Europejska publikuje projekty mandatów jednocześnie z przekazaniem ich państwom członkowskim UE. Zanim będzie można rozpocząć negocjacje, państwa członkowskie muszą zaakceptować te wnioski.
Komisarz ds. handlu Cecilia Malmström powiedziała: - publikacja projektu naszych wytycznych negocjacyjnych to krok w kierunku realizacji wspólnego oświadczenia przewodniczącego Junckera i prezydenta Trumpa z lipca ubiegłego roku. Już kilka razy spotkałam się z ambasadorem Lighthizerem w ramach wykonawczej grupy roboczej i dałam jednoznacznie do zrozumienia, że UE zobowiązuje się do wypełnienia swojej części porozumienia zawartego przez przewodniczącego i prezydenta. Zaproponowane wytyczne negocjacyjne umożliwią Komisji prowadzenie działań w kierunku zniesienia taryfowych i pozataryfowych barier w handlu transatlantyckim produktami przemysłowymi, co jest kluczowym celem wspólnego oświadczenia z lipca ubiegłego roku.
Wytyczne negocjacyjne przedłożone Radzie przez Komisję mają służyć realizacji wspólnego oświadczenia z 25 lipca i obejmują dwie możliwe umowy z USA:
- umowę handlową skupioną ściśle na zniesieniu ceł na produkty przemysłowe, z wyłączeniem produktów rolnych;
- drugą umowę dotyczącą oceny zgodności, która przyczyniłaby się do osiągnięcia celu, jakim jest usunięcie barier pozataryfowych. Ułatwiłaby przedsiębiorstwom wykazywanie, że ich produkty spełniają wymagania techniczne po obu stronach Atlantyku.
W ramach ustanowionej w lipcu 2018 r. wykonawczej grupy roboczej UE–USA współprzewodniczący – komisarz Cecilia Malmström i amerykański przedstawiciel ds. handlu Robert Lighthizer – spotkali się cztery razy, aby stopniowo realizować uzgodniony program prac. Ponadto odbyło się kilka innych spotkań przedstawicieli obu stron na szczeblu wyższych urzędników i ekspertów.
UE wdrożyła już kilka aspektów wspólnego oświadczenia z lipca. W szczególności import soi z USA do Unii Europejskiej wzrósł o 112 proc. w okresie od lipca do grudnia 2018 r., w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Stany Zjednoczone są obecnie głównym dostawcą soi do Europy i wkrótce będą mogły dalej rozszerzyć swój rynek, w następstwie decyzji Komisji Europejskiej o rozpoczęciu procesu, który zmierza do udzielenia zezwolenia na stosowanie nasion soi z USA w biopaliwach. Ostatnie dane pokazują gwałtowny wzrost dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA w październiku i listopadzie 2018 r. UE określiła także szereg obszarów, w których dobrowolna współpraca z USA w kwestiach regulacyjnych mogłaby przynieść szybkie i znaczące rezultaty.
Komisja Junckera zmieniła sposób prowadzenia negocjacji handlowych, sprawiając, że są one bardziej otwarte i włączające, oraz wprowadzając przejrzystość na niespotykanym dotąd poziomie. Kluczowym elementem tego podejścia jest publikacja projektu mandatów negocjacyjnych przekazanych państwom członkowskim oraz wszelkich innych propozycji negocjacyjnych.
Dalsze informacje
- Ocena zgodności
- Znoszenie taryf celnych na produkty przemysłowe
- Wspólne oświadczenie z lipca 2018 r.
- Komunikat prasowy: USA głównym dostawcą soi do Europy; import wzrósł o 112 proc.
- Komunikat prasowy: Import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Unii Europejskiej rośnie
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 18 stycznia 2019
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce