Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 marca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Mobilność wyhamowana

- Prawie wszystkie państwa członkowskie wdrażają ograniczenie dotyczące podróży do UE. Teraz dostarczamy dodatkowe wytyczne, aby mieć pewność, że są one wdrażane w ten sam sposób – powiedział komisarz Margaritis Schinas. Wytyczne dotyczą m.in...

Mobilność wyhamowana

Komisja Europejska wydała wytyczne w sprawie wprowadzenia w życie tymczasowego ograniczenia nieistotnych podróży do UE. Wraz z wytycznymi w celu zapewnienia swobodnego przepływu pracowników o krytycznym znaczeniu, stanowi to odpowiedź na wnioski zawarte w oświadczeniu członków Rady Europejskiej z 26 marca 2020 r. w sprawie ułatwienia procedury tranzytu dla repatriowanych obywateli. Uwzględniają one także praktyczne zagadnienia dla obywateli i przedsiębiorstw w zakresie środków podjętych w celu ograniczenia zasięgu koronawirusa, jak również dla krajowych organów wdrażających te środki.

Wiceprzewodniczący ds. promowania europejskiej stylu życia Margaritis Schinas stwierdził: - Możemy skutecznie walczyć z tym kryzysem tylko wtedy, gdy będziemy współpracować. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że obecnie prawie wszystkie państwa członkowskie UE wdrażają ograniczenie dotyczące podróży do UE. Teraz dostarczamy dodatkowe wytyczne, aby mieć pewność, że są one wdrażane w ten sam sposób. Im bardziej jednolite są działania krajowe, tym łatwiejsze będzie ich zrozumienie i poszanowanie przez obywateli państw trzecich.

Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała: - Pragniemy zapewnić, aby wszyscy funkcjonariusze straży granicznej na zewnętrznych granicach UE ułatwiali powrót obywateli UE, którzy utknęli poza jej terytorium, oraz aby osoby zapewniające podstawowe funkcje lub potrzeby nie były zatrzymywane, przyjmując jednocześnie odpowiednie i proporcjonalne środki w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.

Niniejsze wytyczne, które będą wsparciem dla funkcjonariuszy straży granicznej i organów wizowym, zapewniają doradztwo w kwestii wprowadzenia w życie tymczasowych ograniczeń na granicy, w sprawie ułatwień w zakresie repatriacji obywateli UE oraz w sprawie kwestii wizowych. Zawierają kwestie poruszone przez państwa członkowskie podczas odbywających się co dwa tygodnie wideokonferencji ministrów spraw wewnętrznych oraz podczas spotkań technicznych z państwami członkowskimi.

Więcej informacji można znaleźć w komunikacie prasowym na stronie internetowej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 marca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce