Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy11 stycznia 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Metro z unijnym finansowaniem

Prawie pół miliarda euro z funduszy europejskich trafi do Warszawy na rozbudowę transportu publicznego – drugiej linii metra oraz linii tramwajowej w dzielnicach Ochota, Mokotów i Wilanów. - Dzięki UE w Warszawie buduje się nowoczesne metro, z...

Metro z unijnym finansowaniem

Komisja przyjęła pakiet inwestycji w wysokości ponad 448 mln euro z Funduszu Spójności na finansowanie rozbudowy drugiej linii metra w Warszawie o pięć nowych stacji z zachodu do północno-wschodniej części miasta, przez dzielnice Wola, Bemowo i Targówek. Komisja podjęła również decyzję o zainwestowaniu ponad 127 milionów w rozwój linii tramwajowej na Ochocie, Mokotowie i Wilanowie, gdzie mieszka 1,8 miliona mieszkańców.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu stwierdziła: - Dzięki UE w Warszawie buduje się nowoczesne metro, z ogromną korzyścią dla mieszkańców, turystów i miejscowych przedsiębiorstw. Wszyscy oni odczują korzyści wynikające z wygodnego i czystego systemu szybkiego transportu, lepszej jakości powietrza w mieście oraz nowych możliwości gospodarczych w obsługiwanych przez metro dzielnicach.

Przy rozbudowie metra, prace finansowane przez UE obejmują budowę prawie 6 kilometrów linii metra oraz zakup 17 nowych wagonów. Projekt powinien zostać ukończony pod koniec 2022 r. Warszawskie metro składa się obecnie z dwóch linii. Druga linia została otwarta w 2015 r., przy wsparciu finansowym Unii w wysokości 776 milionów euro. W styczniu 2017 r. UE zainwestowała również 432 mln euro w drugi etap prac na drugiej linii.

W przypadku rozbudowy linii tramwajowej, UE finansuje zakup 50 pojazdów i budowę prawie 12 km linii łączącej południowo-wschodnią część miasta ze stacją Warszawa Zachodnia, która jest ważnym węzłem komunikacyjnym.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
11 stycznia 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce