Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy21 kwietnia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Lublin dyskutuje o migracji

Za nami kolejna Debata Finałowa projektu Team Europe & the art of debate! W czwartek 20 kwietnia w Lublinie, drużyna "Dyplomatów" w składzie: Daniel Bosiak, Olga Wójcik, Olena Mykhailova i Michał Harkot, obaliła tezę "Migracje do Unii Europejskiej są...

170421_lublin_relacja_main.jpg
Oratorski pojedynek na argumenty rozpoczął się o godz. 13.00 w Auli Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W ławach publiczności licznie zgromadzili się koledzy i koleżanki dyskutantów.

Dwie czteroosobowe drużyny zasiadły naprzeciwko siebie, by dyskutować o konsekwencjach migracji do Unii Europejskiej. Zadanie było trudne tym bardziej, że o tym czy będą stroną propozycji czy opozycji uczestnicy dowiedzieli się zaledwie kwadrans przed rozpoczęciem debaty. Dodatkowo tremę mogła wzmagać liczna publiczność oraz sędziowie – naukowcy z UMSC oraz reprezentant Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Debata rozpoczęła się od wyjaśnienia terminologii i zdefiniowania stanowiska obydwu zespołów. Kolejni mówcy skupili się na dokładnej argumentacji i rzeczowych przykładach popartych badaniami i statystykami. Jednak dopiero na poziomie trzecich mów debata prawdziwie się zaogniła. Zarówno Michał Harkot, jak i reprezentująca propozycję Monika Lipiec świetnie poradzili sobie z kontrargumentacją, swoimi mowami zdobywając serca publiczności. W opinii sędziów, zwyciężyła drużyna opozycji, głównie ze względu na większą spójność linii argumentacyjnej i merytoryczność wypowiedzi. Jak zwykle tematyka wzbudziła tak duże emocje - debata z udziałem publiczności trwała długo po zakończeniu oficjalnej części wystąpień.
Po raz kolejny podczas projektu Team Europe & the art of debate studenci udowodnili, że potrafią świetnie przemawiać i wykorzystywać swoją rozległą wiedzę, jednocześnie szanując swojego oponenta i zachowując najwyższe standardy kultury językowej. - Bardzo chcielibyśmy, żeby każda debata publiczna wyglądała dokładnie w taki sposób jak dzisiejsza – podsumował Rafał Szyndlauer z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Zespoły do słownego pojedynku przygotowywały się pod okiem doświadczonych mentorów z sieci Team Europe - dr Grzegorza Gila oraz dr Katarzyny Stachurskiej-Szczesiak.

Poprzednie debaty odbyły się w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie, Wrocławiu i Katowicach.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
21 kwietnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce