Przejdź do treści głównej
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy30 października 2018Przedstawicielstwo w Polsce

Licencja na biznes – liczy się pomysł

Firmę, która plastikowe kubeczki czy sztućce miałaby wymieniać na proekologiczne np. papierowe, postanowili założyć uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V z Opola. Tym pomysłem wygrali konkurs „Licencja na biznes – liczy się pomysł”, od...

Licencja na biznes – liczy się pomysł
Po burzliwej dyskusji grupa z V LO zdecydowała się na wykorzystanie trendu proekologicznego w swoim wirtualnym biznesie oraz do przeprowadzenia akcji „Tu pijesz bez słomki”. Koncepcja opierała się na wprowadzeniu na rynek ekologicznych i biodegradowalnych opakowań dla gastronomii, wytwarzanych z surowców wtórnych. Stworzona przez uczniów na użytek konkursu marka PAPER LEAF postawiła na działalność gospodarczą hołdującą zasadzie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

„Licencja na biznes – liczy się pomysł!” to konkurs, w którym młodzi ludzie mogą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej. Jego celem jest popularyzacja i promocja postaw przedsiębiorczych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych w woj. opolskim. Organizuje go od lat Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Opole działający przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, w ostatnich latach w partnerstwie z Wydziałem Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
- Chcemy poprzez to wydarzenie pokazać młodzieży praktyczny wymiar przedsiębiorczości, zachęcić do myślenia o założeniu własnego biznesu, podpowiadać od czego zacząć gdy jest pomysł i dać podstawy wiedzy – tłumaczy Maria Woźniak, kierownik Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Opole.

Tegoroczna, siódma jego edycja konkursu, odbyła się 24 października w należącym do Politechniki Opolskiej kompleksie Centrum Nauka Biznes w Opolu. Wzięły w niej udział cztery dwudziestoosobowe zespoły wraz z opiekunami z czterech szkół z woj. opolskiego: ZSO II Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Opolu; Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” z Opola; Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V mieszczącego się w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Ten ostatni zespół podbił serca czteroosobowego jury, w którym zasiedli przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu.
Młodzież najpierw uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez ekspertów – wykładowców Politechniki Opolskiej: dr Marzenę Szewczuk-Stępień, dr Małgorzatę Adamską, dr Łukasza Dymka oraz dr Piotra Bębenka. Uczniowie opracowywali koncepcję działania firm, a później prezentowali przed jury swój pomysł na biznes.

- Chcieliśmy uświadomić młodym uczestnikom, w jaki sposób należy analizować rynek jeśli chce się na ten rynek skutecznie wejść z usługą czy produktem – tłumaczyła dr Marzena Szewczuk-Stępień, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO. – Podpowiadaliśmy, na co muszą zwracać uwagę i jak powinni stworzyć system wartości dla klienta, by się wyróżnić, sprzedać, zarobić na tym i czuć satysfakcję.

O tym, że wiedza zdobyta podczas konkursu „Licencja na biznes…” może się przydać świadczy choćby to, że uczestników deklaruje chęć założenia w przyszłości własnego biznesu. - Chciałbym mieć ich kilka, tak by zrealizować choć część moich pomysłów – mówił jeden z uczniów. – Wolałbym w przyszłości działać i kierować swoją pracą samodzielnie, a nie pracować dla kogoś.
- Moi rodzice od lat przekonują mnie do tego, by mieć własną firmę i pewnie właśnie tak zrobię – dodawał inny uczestnik konkursowych zmagań. - Ja też wolałbym pracować na siebie, a nie w ściśle określonych godzinach na etacie dla kogoś. Praca na swoim bardziej leży w moim charakterze – wtórował kolejny uczeń.

Czy z warsztatów i konkursu wynieśli coś, co może im się przydać w biznesie? – Na pewno! Chociażby to, że ważna jest komunikacja w zespole, że decyzje często trzeba umieć podejmować szybko i że przy ich podejmowaniu dobrze jest opierać się na jakichś statystykach, bo wtedy jest łatwiej i pewniej – uznali uczniowie.

JURORZY

Bartosz Kasperski - dzięki swojej pasji do gór i wody stał się założycielem firmy Progress Boards. Firma zajmuje się produkcją ręcznie robionych desek snowboardowych, wakeboardowych, nart, itp. Doświadczenie, upór i wytrwałość w dążeniu do celu to Jego recepta na przyszłość. Jest przykładem kogoś, kto pasję zamienił w biznes.

dr Wojciech Rogala - jest menadżerem o bogatym doświadczeniu w kreowaniu postaw przedsiębiorczych w regionie i kraju. Od lat inspiruje, konsultuje i doradza w efektywnym rozwoju. Jako prezes Opolskiego Centrum Zarządzania Projektami kieruje szeregiem przedsięwzięć społeczno-gospodarczych, które wspomagają przedsiębiorstwa i gminy w kraju.

Małgorzata Adamska - marketingowiec z zacięciem psychologicznym, instruktorka fitness. Współzałożycielka firmy Biotika – opolskiej manufaktury produkującej m.in. świece zapachowe oparte na ekologicznym wosku sojowym. Wierzy, że najlepsza droga do sukcesu odbywa się w towarzystwie pasji, konsekwencji i pozytywnych relacji.

dr Iwona Święch - Olender - od 11 lat zaangażowana w przedsięwzięcia wspierające opolski biznes. Inicjatorka szeregu flagowych działań samorządu województwa w obszarze sieciowania firm, podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz wdrażania usprawnień organizacyjnych w firmach. Aktualnie właścicielka agencji eventowo-szkoleniowej, a prywatnie pasjonatka naturalnej kuchni.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
30 października 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce