Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy1 sierpnia 2018Przedstawicielstwo w Polsce

Lekcja na 12 gwiazdek

Blisko 6000 przejechanych kilometrów, 26 warsztatów dla ponad 700 uczniów ze szkół średnich z Małopolski, Podkarpacia, Świętokrzyskiego – tak kończy się druga edycja kampanii edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek”, której celem jest pokazanie młodym...

Lekcja na 12 gwiazdek
Radymno, Czudec, Zakopane, Gorlice, Sanok, Krynica Zdrój, Nowosielce, Brzesko, Myślenice, Pilzno, Stary Sącz, Radomyśl Wielki, Dębica, Biecz, Kraków, Rzeszów, Jędrzejów, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Połaniec, Bodzentyn, Skalbmierz, Sandomierz, Jarosław to miejscowości, w których eksperci Stowarzyszenia Społeczno-Ekonomicznego ABSOLWENT przy WSIiZ w Rzeszowie spotkali się w roku szkolnym 2017/2018 z uczniami i uczennicami szkół średnich, aby w ramach warsztatów akcji edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek” rozmawiać o Unii Europejskiej.

Inicjatorem i współtwórcą przedsięwzięcia, którego celem jest zwiększenie wiedzy młodych Polaków o UE, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienność młodych Polaków jak i ich bliskich, jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
W ramach drugiej edycji kampanii, w roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzono 26 warsztatów dla 722 uczniów i uczennic pochodzących z miejscowości do 50 tys. mieszkańców.

Uczestnicy warsztatów w sposób szczególny docenili sposób prowadzenia spotkań tj. możliwość dyskusji, pracy w grupach i prezentacji swoich opracowań, a także dobór tematyki oraz nowe pozyskane informacje.
Jak podsumowała Weronika z Brzeska, jedna z uczestniczek warsztatów, która przygotowała notkę o spotkaniu na szkolny portal: Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu. (…) Ta wiedza pozwoliła nam zmienić nasze stereotypowe myślenie. (…) Warsztaty były prowadzone innowacyjnym sposobem, w bardzo przyjaznej atmosferze. Chętnie angażowaliśmy się do wspólnej pracy i z uwagą słuchaliśmy nowych wiadomości. Każdy z nas dostał przydatne gadżety, a także plik broszur poszerzających nasze horyzonty myślowe. Zajęcia wspominamy jako niezapomniany czas, to z pewnością była lekcja na 12 gwiazdek! Warto podkreślić rolę szkół, a zwłaszcza nauczycieli biorących udział w kampanii, którzy w atmosferze otwartości stworzyli warunki do merytorycznych dyskusji. Nauczycielom też dedykowana jest publikacja zawierająca scenariusze zajęć realizowanych w ramach warsztatów w edycji 2017/2018.

Od września br. rozpocznie się kolejna edycja kampanii "Lekcja na 12 gwiazdek", która potrwa do końca roku szkolnego 2018/2019. Tym razem, oprócz Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego, warsztaty realizowane będą również na Lubelszczyźnie. Uczniowie i nauczyciele zainteresowani udziałem proszeni są o kontakt z koordynatorką Ewą Nowak-Koprowicz, e-mail: enowak@wsiz.rzeszow.pl, tel. 17 866 13 05.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
1 sierpnia 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce