Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy24 listopada 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Krok w nieznane? Mobilność młodzieży w UE

Czego dowiadujemy się o krajach członkowskich UE z lokalnych mediów? Jak wygląda dialog międzykulturowy? Jak obecność Polski w Unii Europejskiej zmieniła komunikację międzynarodową oraz międzykulturową? To tylko niektóre z pytań, na których...

161125_ed_szczecin.jpg

Podczas warsztatów uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie pracowali nad czterostronicową gazetką, której tematyka związana była z mobilnością, jako jedną z wolności gwarantowanych przez Unię Europejską.

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia głównego tematu i dyskusji poświęconej wolnemu przepływowi osób i towarów w UE. Zastanawialiśmy się zarówno nad pozytywnymi aspektami, jak i nad ewentualnymi zagrożeniami. Uczniowie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i własnymi doświadczeniami.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się o specyfice dziennikarstwa ponad granicami i o wyzwaniach, jakie stoją przed dziennikarzami, szczególnie przed tymi działającymi na pograniczu.

Następnie uczniowie przeszli do działania Zwołane zostało kolegium redakcyjne, podczas którego pierwszym zadaniem licealistów było określenie tematyki dalszej pracy redakcyjnej.

Okazało się to nie lada wyzwaniem, gdyż każdy pomysł wydawał się dobry i wart rozwinięcia. Po burzy mózgów udało się jednak wyselekcjonować kilka najlepszych wątków. Podzieleni na grupy warsztatowe młodzi dziennikarze przystąpili do przygotowania koncepcji i opracowania przydzielonego tematu – wybrania rozmówców do wywiadu, znalezienia wiarygodnych źródeł informacji i ekspertów w danym temacie, poszukania praktycznych przykładów.

Zbieranie materiałów i informacji okazało się najbardziej czasochłonnym i wymagającym zadaniem. Licealiści jednak nie poddawali się po kolejnym nieodebranym telefonie czy niepełnej odpowiedzi na pytanie. Wytrwale drążyli temat, aż do uzyskania satysfakcjonujących i wyczerpujących odpowiedzi.

Najważniejszą częścią spotkania było jednak napisanie tekstów do wspólnej gazetki. Uczniowie tworzyli je pod okiem i przy wsparciu pracowników Zakładu Mediów i Komunikowania Uniwersytetu Szczecińskiego.

Gazetka to nie tylko jednorazowe dzieło szczecińskich licealistów, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Szczecin chce wykorzystywać ją jako materiał informacyjno-promocyjny oraz jako przykład dobrej praktyki.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
24 listopada 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce