Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy27 maja 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Koronawirus: nieuczciwe reklamy do kosza

W ramach zobowiązania do ochrony konsumentów w internecie, Komisja Europejska koordynowała przegląd („sweep”) stron internetowych w celu ustalenia, gdzie obywatele UE są narażeni na treści promujące fałszywe produkty w kontekście koronawirusa. Wyniki...

Koronawirus: nieuczciwe reklamy do kosza

Przegląd - przeprowadzony przez sieć współpracy w zakresie ochrony konsumentów (CPC) - składał się z dwóch części: dogłębnej analizy platform internetowych oraz konkretnych reklam i stron www powiązanych z produktami poszukiwanymi ze względu na koronawirusa.

Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości, powiedział: - Główne platformy internetowe pozytywnie odpowiedziały na wezwanie Komisji Europejskiej do rozwiązania problemu oszustw i wprowadzających w błąd ofert oraz wykazały wyraźne zobowiązanie do usuwania szkodliwych treści. Jednak, jak pokazał ostatni przegląd, nieuczciwi handlowcy nadal znajdują nowe sposoby wykorzystywania luk w zabezpieczeniach konsumentów, obchodzenia sprawdzeń algorytmicznych i zakładania nowych stron internetowych. Jako konsumenci w trakcie globalnej pandemii musimy być tego świadomi - nie ma cudownych lekarstw online. Jestem wdzięczny za to, że krajowe organy ds. konsumentów pozostają w stanie gotowości i współpracują z Komisją w celu ochrony konsumentów w internecie.

W kontroli platform uczestniczyły organy ochrony konsumentów z 27 krajów i przedstawiły 126 odpowiedzi dotyczących zarówno przedsiębiorstw, z którymi Komisja utrzymuje regularne kontakty, jak i dodatkowych podmiotów krajowych. Szczególną uwagę zwrócono na oferty badań przesiewowych związane z maskami ochronnymi, żelami odkażającymi, zestawami testowymi, a także żywnością – suplementami diety i produktami nieżywnościowymi o rzekomym działaniu leczniczym.

  • Zobacz wszystkie wyniki przeglądu w komunikacie prasowym.
  • Komisja opublikowała również zaktualizowane porady dla konsumentów i handlowców na temat tego, jak unikać nieuczciwych praktyk handlowych online.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
27 maja 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce