Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy9 marca 2023Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Konkurs im. Lorenza Natalego dla dziennikarzy

Dziś zainaugurowany został unijny konkurs dla dziennikarzy im. Lorenza Natalego. Dziennikarze mogą zgłaszać się, przesyłając kwalifikujące się prace do północy 28 kwietnia.

Konkurs im. Lorenza Natalego dla dziennikarzy

Nagroda jest wyrazem uznania dla pracy dziennikarzy z całego świata, którzy ukazują najpilniejsze globalne wyzwania.

Komisja Europejska wzywa dziennikarzy relacjonujących kwestie związane z nierównością, eliminacją ubóstwa, zrównoważonym rozwojem, środowiskiem, różnorodnością biologiczną, działaniami w dziedzinie klimatu, cyfryzacją, zatrudnieniem, edukacją i rozwojem umiejętności, migracją, opieką zdrowotną, pokojem, demokracją i prawami człowieka do zgłaszania swoich prac online.

Reporterzy mogą składać prace pisemne, audiowizualne lub multimedialne do jednej z następujących kategorii:

  • Nagroda Międzynarodowa: materiały opublikowane w mediach z siedzibą w jednym z krajów partnerskich Unii Europejskiej
  • Nagroda Europejska: materiały opublikowane w mediach z siedzibą w Unii Europejskiej
  • Nagroda dla młodych dziennikarzy: praca dziennikarza w wieku poniżej 30 lat w momencie publikacji i opublikowana przez media z siedzibą w którymkolwiek z krajów kwalifikujących się do otrzymania Nagrody Międzynarodowej i Nagrody Europejskiej.

Zgłoszenia można składać w dowolnym języku. Do zgłoszeń należy dołączyć tłumaczenie na jeden z języków konkursu: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki lub portugalski.

Szczegółowe informacje na temat warunków konkursu są dostępne na tej stronie.

Wybór laureatów

Jury składające się ze znanych dziennikarzy i przedstawicieli organizacji pozarządowych z całego świata wyłoni zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Każdy z nich otrzyma 10 tys. euro nagrody. Zwycięzca w kategorii młodych dziennikarzy dodatkowo otrzyma ofertę praktyki zawodowej w mediach partnerskich.

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród w konkursie im. Lorenza Natalego w Brukseli pod koniec 2023 r.

Kontekst

Nagroda upamiętnia byłego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Lorenza Natalego, który w znacznym stopniu przyczynił się do promowania i wspierania europejskiej polityki rozwoju. Przez ostatnie trzy dziesięciolecia jego duch był żywy za pośrednictwem nagrody, honorując dziennikarzy, których historie zainspirowały zmiany. Nagroda została po raz pierwszy przyznana przez Komisję Europejską w 1992 r.

Poprzedni zwycięzcy zostali wymienieni na stronie internetowej konkursu im. Lorenza Natalego dla dziennikarzy.

Dodatkowe informacje:

Zgłoś swój udział w tegorocznej edycji konkursu dla dziennikarzy im. Lorenza Natalego klikając w ten link

Strona internetowa poświęcona nagrodzie im. Lorenza Natalego dla dziennikarzy

Dyrekcja Generalna ds. Partnerstw Międzynarodowych

Cytat(y)

Nagroda im. Lorenza Natalego dla dziennikarzy jest wyrazem uznania dla wysokiej jakości dziennikarstwa oraz kluczowej roli, jaką dziennikarze odgrywają w naszym społeczeństwie. Dzięki historiom przedstawianym przez dziennikarzy możemy lepiej zrozumieć złożony świat wokół nas. Rzucają one światło na problemy strukturalne, a ich ujawnienie jest często pierwszym krokiem w kierunku naprawy niesprawiedliwości. Zachęcam wszystkich dziennikarzy, którzy wspierają zrównoważony rozwój, do zgłoszenia swoich prac i dołączenia do nas, aby uhonorować historie, które są naprawdę ważne.

Jutta Urpilainen, komisarz do spraw partnerstw międzynarodowych - 09/03/2023

Informacje szczegółowe

Data publikacji
9 marca 2023
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce