Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
  • Artykuł prasowy
  • 8 maja 2025
  • Przedstawicielstwo w Polsce
  • Czas na przeczytanie: 6 min

KE konsultuje możliwe działania wobec ceł USA

Komisja Europejska konsultuje się w sprawie możliwych środków zaradczych i przygotowuje spory w ramach WTO w odpowiedzi na taryfy celne USA.

KE konsultuje możliwe działania wobec ceł USA

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie wykazu towarów importowanych z USA, które mogłyby zostać objęte unijnymi środkami zaradczymi, jeżeli trwające negocjacje między UE a USA nie przyniosą obopólnie korzystnych rezultatów i nie zniosą amerykańskich ceł.

Wykaz poddany konsultacjom dotyczy przywozu z USA o wartości 95 mld EUR, obejmującego szeroki zakres produktów przemysłowych i rolnych. Komisja prowadzi również konsultacje w sprawie ewentualnych ograniczeń dotyczących wywozu niektórych rodzajów złomu stalowego i produktów chemicznych z UE do USA o wartości 4,4 mld EUR. Konsultacje te mają na celu zajęcie się zarówno powszechnymi taryfami w USA, jak i taryfami na samochody i części samochodowe.

Od czasu nałożenia przez USA nieuzasadnionych i szkodliwych ceł UE priorytetowo traktuje znalezienie wzajemnie korzystnego i wyważonego rozwiązania w drodze negocjacji, w tym w ramach 90-dniowego częściowego zawieszenia ceł ogłoszonego przez USA. Negocjacje te toczą się zarówno na szczeblu politycznym, jak i technicznym. UE nadal przygotowuje potencjalne środki zaradcze w celu obrony swoich konsumentów i przemysłu, równolegle z negocjacjami i na wypadek, gdyby nie przyniosły one zadowalającego rezultatu. Chociaż konsultacje publiczne są niezbędnym krokiem w tym procesie, nie skutkują one automatycznie przyjęciem środków zaradczych.

Równolegle UE rozpocznie również spór w ramach WTO przeciwko Stanom Zjednoczonym w sprawie ich powszechnych tak zwanych „wzajemnych” taryf i taryf na samochody i części samochodowe, formalnie składając wniosek o konsultacje. UE jednoznacznie uważa, że taryfy te rażąco naruszają podstawowe zasady WTO. Celem UE jest zatem potwierdzenie, że zasady uzgodnione na szczeblu międzynarodowym mają znaczenie i nie mogą być jednostronnie lekceważone przez żadnego członka WTO, w tym przez Stany Zjednoczone.

Ponadto Komisja nadal uważnie monitoruje potencjalne przekierowanie światowego wywozu na rynek UE, które może być spowodowane amerykańskimi cłami nałożonymi na państwa trzecie. Ponadto Komisja będzie kontynuować negocjacje z innymi partnerami handlowymi w celu znalezienia nowych rynków eksportowych i dywersyfikacji naszych źródeł dostaw. Będziemy również kontynuować bieżące prace nad zmniejszeniem barier i wzmocnieniem jednolitego rynku UE.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała: Taryfy już teraz mają negatywny wpływ na gospodarki światowe. UE jest nadal w pełni zaangażowana w osiąganie wyników negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi. Uważamy, że należy zawrzeć dobre umowy z korzyścią dla konsumentów i przedsiębiorstw po obu stronach Atlantyku. Jednocześnie nadal przygotowujemy się na wszelkie możliwości, a rozpoczęte dziś konsultacje pomogą nam ukierunkować te niezbędne prace”.

Kolejne kroki

Komisja będzie działać na podstawie rozporządzenia UE w sprawie egzekwowania przepisów, uznając środki przyjęte przez USA za środki ochronne. Jako pierwszy krok w tym procesie każdy, kogo dotyczą potencjalne środki równoważące rozważane obecnie przez UE, jest proszony o przedstawienie swoich opinii w ciągu czterech tygodni, w tym na temat wpływu amerykańskich taryf celnych. W związku z tym konsultacje będą otwarte do dnia 10 czerwca.

Na podstawie zebranych informacji Komisja sfinalizuje swój wniosek dotyczący przyjęcia środków zaradczych i skonsultuje się z państwami członkowskimi w ramach tzw. procedury komitetowej. Po zakończeniu tego procesu Komisja zamierza przygotować akt prawny nakładający środki zaradcze na wypadek, gdyby negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi nie przyniosły zadowalających rezultatów.

Równolegle, gdy UE złoży wkrótce formalny wniosek o konsultacje w ramach WTO, obie strony będą miały do dwóch miesięcy na znalezienie wspólnie uzgodnionego rozwiązania. W przypadku niepowodzenia konsultacji UE będzie mogła zwrócić się o powołanie panelu, który oceni zasadność sprawy.

Kontekst

2 kwietnia prezydent Trump ogłosił wprowadzenie tzw. ceł „wzajemnych”, które dla towarów z UE ustalono na poziomie 20 %. Stany Zjednoczone nałożyły również cło w wysokości 25% na cały import pojazdów i części samochodowych.

Zostały one ogłoszone jako uzupełnienie 25-procentowych ceł na przywóz stali, aluminium i produktów pochodnych, które Stany Zjednoczone przedstawiły w dniu 10 lutego 2025 r.

Przewodnicząca Ursula von der Leyen zareagowała, ogłaszając przygotowanie unijnych środków zaradczych przeciwko USA, jeśli negocjacje w sprawie zniesienia tych ceł zakończą się niepowodzeniem.

9 kwietnia Stany Zjednoczone ogłosiły 90-dniową przerwę w stosowaniu 20-procentowej taryfy celnej dla UE, pozostawiając w mocy 10-procentową taryfę. W odpowiedzi 14 kwietnia UE wstrzymała na 90 dni szereg planowanych środków zaradczych przeciwko amerykańskim taryfom celnym na przywóz stali i aluminium z UE, aby zapewnić przestrzeń do negocjacji.

Od czasu objęcia urzędu przez nową administrację USA wywóz z UE do USA o wartości 379 mld EUR (czyli 70 % wywozu z UE do USA) podlega obecnie nowym cłom (w tym cłom wstrzymanym). Już teraz amerykańskie cła podnoszą koszty dla biznesu, hamują wzrost, podsycają inflację i zwiększają niepewność gospodarczą.

Aby uzyskać więcej informacji

Wykaz produktów, które mogłyby podlegać ewentualnym należnościom celnym przywozowym

Wykaz produktów, które mogą podlegać ewentualnym ograniczeniom wywozowym

Zaproszenie do wyrażenia opinii przez zainteresowane strony

Stosunki handlowe UE–USA

Rozstrzyganie sporów w ramach WTO

Ursula von der Leyen

Taryfy już teraz mają negatywny wpływ na gospodarki światowe. UE jest nadal w pełni zaangażowana w osiąganie wyników negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi. Uważamy, że należy zawrzeć dobre umowy z korzyścią dla konsumentów i przedsiębiorstw po obu stronach Atlantyku. Jednocześnie nadal przygotowujemy się na wszystkie możliwości, a rozpoczęte dziś konsultacje pomogą nam ukierunkować te niezbędne prace. 

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Maroš Šefčovič

Komisja pozostaje w pełni zaangażowana we współpracę ze Stanami Zjednoczonymi zarówno na szczeblu politycznym, jak i technicznym, pracując niestrudzenie nad zdroworozsądkowym rozwiązaniem, które służy obu stronom. Od samego początku działaliśmy z jasnością, konsekwencją i zdecydowanym zaangażowaniem w deeskalację. Ale nie zaakceptujemy wyniku za wszelką cenę. Dlatego też aktywnie konsultujemy się z naszymi państwami członkowskimi, przemysłem i zainteresowanymi stronami, aby przygotować się na wszelkie ewentualności. Równolegle wszczynamy sprawę w Światowej Organizacji Handlu, aby zakwestionować amerykańskie cła, które uważamy za nieuzasadnione i wyraźnie naruszające globalne zasady handlu. UE zdecydowanie opowiada się za sprawiedliwym i opartym na zasadach handlem międzynarodowym. 

Maroš Šefčovič, komisarz do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i przejrzystości

Komisja Europejska konsultuje się w sprawie możliwych środków zaradczych i przygotowuje spory w ramach WTO w odpowiedzi na taryfy celne USA.

Polski ( Tłumaczenie maszynowe )

(52.454 KB - PDF)

Download

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 maja 2025
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce