Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy21 kwietnia 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Katowice oceniają Brexit

O Unii Europejskiej wiedzą już prawie wszystko. Nie straszne im przemawianie przed zgromadzonym audytorium, przyjmowanie pytań i dyskutowanie o zawiłych problemach społeczno-gospodarczych. Znamy koleją czwórkę studentów, którzy przygotowaniem i...

170421_katowice_relacja_main.jpg
Oratorski pojedynek stoczyły ze sobą dwie drużyny: "Meritorical Crue" w składzie: Kamil Berych, Anna Benduska, Jakub Płonka i Przemysław Krzywdziński oraz "Hiacynt Złote Orły", czyli: Jakub Janiszewski, Remigiusz Kula, Jan Maciejewski i Rafał Machorowski.

Dyskusję nad tezą "Brexit to realna szansa na wzmocnienie Unii Europejskiej" rozpoczęła drużyna propozycji przywołując metaforę pracownika, który nie jest zmotywowany do pracy i w związku z tym nie przynosi korzyści swojej firmie. Punktem wyjścia do debaty było założenie, że mniejsza grupa państw ułatwia zarządzanie i wzajemną integracje, co doprowadzi do rozwoju Unii Europejskiej.
Z kolei strona opozycji przywoływała argumenty nawiązujące do m.in. znaczenia gospodarki Wielkiej Brytanii dla Europy, strat, jakie Brexit może przynieść brytyjskim obywatelom, potencjalnego wzrostu kosztów studiów i problemu z programem Erasmus.

Punktem kulminacyjnym debaty były świetne mowy trzecich mówców, którzy starali się "zbić" argumenty strony przeciwnej i podważyć ich tok rozumowania. Podsumowując dyskusję strona propozycji stwierdziła, że szanse nie wykluczają zagrożeń a zagrożenia nie niwelują szans; chodzi jedynie o to czy mamy potencjał by wykorzystać swoją szansę i tak też jest w przypadku Brexitu. Z obaleniem tego stwierdzenia nie poradziła sobie opozycja i tym samym w opinii sędziów, stosunkiem punktów 3:0, teza została obroniona przez drużynę "Hiacynt Złote Orły".
Przed każdą Debatą Finałową we wszystkich miastach, drużyny mają okazję skorzystać z pomocy i wsparcia ekspertów w danej dziedzinie, reprezentujących sieć Team Europe. W przypadku Katowic, ze studentami pracowali dr hab. Krzysztof Krysieniel oraz dr Krzysztof Biegun. Byli oni obecni na debacie i bardzo wysoko ocenili jej poziom merytoryczny.

Poprzednie debaty odbyły się w Krakowie, Warszawie, Rzeszowie i Wrocławiu.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
21 kwietnia 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce