Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy10 lutego 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Jakie stosunki UE-USA?

Polityka zagraniczna, w tym przed wszystkim przyszłość relacji między Brukselą a Waszyngtonem zdominowała spotkanie w formule Chatham House, jakie odbyło się 10 lutego br. w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Gościem debaty w ramach...

170210_conte_main.jpg


Mimo wielu znaków zapytania, jeśli chodzi o przyszłe relacje ze Stanami Zjednoczonymi, większość dyskutantów przestrzegała przed zbytnim pesymizmem argumentując, że każda kolejna administracja w Waszyngtonie z czasem przekonywała się, że nie ma lepszego partnerstwa niż partnerstwo z Unią Europejską. Podkreślano też, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Moskwy powinna opierać się na aktywnej współpracy z UE.

Największym wyzwaniem będzie teraz utrzymanie ciągłości współpracy, o czym mówiła szefowa unijnej dyplomacji, Federica Mogherini, podczas niedawnej wizyty w Waszyngtonie.

W najbliższym czasie, w Brukseli, dojdzie do spotkania wiceprezydenta USA, Mike'a Pence z Przewodniczącym KE, Jean-Claude Junckerem oraz szefem NATO, Jensem Stoltenbergiem.

Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że Europejska Służba Działań Zewnętrznych powinna być jeszcze bardziej proaktywna w zakresie propagowania europejskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Opinia publiczna i organizacje pozarządowe oczekują tego typu dialogu.

W kontekście obecnego kryzysu związanego z napływem coraz większej liczby migrantów zarobkowych i uchodźców z Afryki subsaharyjskiej, mówiono o trudnościach związanych ze ściślejszą współpracą z Libią oraz o konieczność większego zaangażowania Unii Europejskiej na rzecz wspierania wzrostu gospodarczego i podnoszenia poziomy życia w państwach Afryki. Temat ten będzie się znajdował w centrum planowanego na listopad 2017 szczytu UE-Afryka.

Podczas wizyty w Warszawie, Alfredo Conte spotkał się także z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Biura Prezydenta RP.

Globalna Strategia na rzecz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej

Informacje szczegółowe

Data publikacji
10 lutego 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce