Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy28 października 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Jak powstrzymać wirus ASF?

Bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji to główny sposób na powstrzymanie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) – mówił w Warszawie Vytenis Andriukaitis. Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności w piątek 28 października spotkał się z...

161028_asf_main.jpg


W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa oraz głównych lekarzy weterynarii Estonii, Federacji Rosyjskiej, Finlandii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem.

Tematem rozmów były działania podejmowane w walce z wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). - Spotkanie poświęcone było ocenie sytuacji w poszczególnych krajach i ujednoliceniu podejmowanych działań – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel. - Spotkanie przedstawicieli jedenastu państw z komisarzem Andriukaitisem zakończyło się przyjęciem wspólnych konkluzji.Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis dodawał, że sprawdza się regionalizacja. Na uznanie zasługują wspólne rozmowy przedstawicieli krajów, które zostały dotknięte wirusem ASF oraz państw ościennych.Andriukaitis podkreślił także znaczenie bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji wyrażając jednocześnie przekonanie, że wspólne działania z pewnością przyniosą sukces w walce z wirusem.

- Na kolejnym spotkaniu, wiosną przyszłego roku dokonamy kolejnej oceny podejmowanych działań i skuteczności zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby – dodał unijny komisarz.

Wspólna deklaracja

Informacje szczegółowe

Data publikacji
28 października 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce