Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy8 grudnia 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Ioana Parvulescu gościem "Literatury na Jasnej"

Zagadka kryminalna wtopiona w dziewiętnastowieczny Bukareszt, przedstawiona wyrazistym stylem pisarskim – to książka „Życie zaczyna się w piątek” Ioany Pârvulescu. Rumuńska autorka była gościem salonu kultury "Literatura na Jasnej". To cykliczne...

161208_ioana_main.jpg


W środę 7 grudnia odbyło się kolejne spotkanie Literatura na Jasnej. Gościem Komisji Europejskiej była Ioana Pârvulescu, autorka książki „Życie zaczyna się w piątek”. Niedawno przetłumaczona na język polski powieść została doceniona najpierw przez czytelników w Rumunii, a następnie w całej Europe. Książka w 2013 roku otrzymała Europejską Nagrodę Literacką.

Ioana Pârvulescu, wraz z tłumaczami Karoliną Brykner i Tomaszem Klimkowskim, przybliżyli uczestnikom spotkania tajemniczą atmosferę Bukaresztu końca XIX wieku. Fragmenty powieści przeczytała aktorka Teatru Narodowego Patrycja Soliman. Po książkę warto sięgnąć z wielu względów, jednak w dyskusji szczególnie podkreślono oniryczny klimat opisanego miasta, wciągającą zagadkę kryminalną i kunsztowny język. Powieść stała się punktem wyjścia do rozmowy o miejscu rumuńskiej literatury i sztuki w kulturze europejskiej, doświadczeniach historycznych i problemach związanych z przekładem.Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce Marzenna Guz-Vetter podkreśliła, że spotkania literackie mają na celu przybliżenie nie tylko literatury, ale także aktualnych trendów w życiu kulturalnym państw członkowskich Unii Europejskiej. - W kontekście przypadającej w przyszłym roku 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich chcemy przypominać mieszkańcom Warszawy, że Unia Europejska to nie tylko rozporządzenia i dyrektywy, ale przede wszystkim wspólne dziedzictwo kulturowe – mówiła Marzenna Guz-Vetter.

Autorem i organizatorem cyklu "Literatura na Jasnej" jest Jacek Wasik, odpowiedzialny w PKE za promowanie wielojęzyczności. Spotkanie z Ioaną Pârvulescu odbyło się dzięki pomocy Rumuńskiego Instytutu Kultury w Polsce. Dyskusję moderował Michał Nogaś.

Następne spotkanie odbędzie się we wtorek 7 lutego 2017 r. Gościem będzie duński pisarz Kim Leine, którego powieść "Prorocy znad Fiordu Wieczności" ukazała się niedawno w polskim tłumaczeniu.

https://ec.europa.eu/poland/content/registration-form-4_pl

Informacje szczegółowe

Data publikacji
8 grudnia 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce