Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy27 stycznia 2013Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Inwestujmy w ludzi!

Konieczne jest stworzenie europejskiej strategii inwestycji społecznych, będącej jednym z kluczowych instrumentów walki z kryzysem - mówiła w ramach cyklu "Z Widokiem na Europę" Danuta Jazłowiecka, posłanka do Parlamentu Europejskiego, 26 listopada...

main.jpg

W obecnej sytuacji, kiedy bezrobocie w Unii Europejskiej wynosi 10,4 %, wśród ludzi młodych w niektórych krajach, np. w Hiszpanii połowa nie ma pracy, a około 20 % nie potrafi czytać i pisać ze zrozumieniem, wydaje się koniecznością jak najszybsze wprowadzenie w życie "Paktu na rzecz inwestycji społecznych" - mówiła podczas spotkania posłanka Danuta Jazłowiecka, inicjatorka dokumentu. - Dobrze ukierunkowane inwestycje społeczne pomogą uporać się nie tylko z obecną sytuacją gospodarczą, ale także przygotują Europejczyków do elastycznego reagowania w przyszłości na zmiany koniunkturalne i pomogą poprawić konkurencyjność Europy - przekonywała pani poseł.Inwestycje społeczne polegają na wykorzystaniu środków finansowych w celu wygenerowania zysków nie tylko gospodarczych, ale i społecznych. Koncentrują się głównie na przygotowaniu pojedynczych osób, rodzin i społeczeństw do dostosowania się do przemian gospodarczych i radzenia sobie ze zmianami na rynkach pracy.

Skutki społeczne kryzysu gospodarczego, wyzwania demograficzne stojące przed społeczeństwem europejskim, a także koszty „państwa opiekuńczego” powodują, że już dzisiaj powinniśmy podjąć szereg inwestycji społecznych obejmujących sektor zatrudnienia, edukacji czy świadczeń społecznych, a także dążyć do przekształcenia „państwa opiekuńczego” w „państwo aktywizujące”.

- Tylko społeczeństwo wyposażone w odpowiednie instrumenty i umiejętności będzie potrafiło reagować na zmieniające się warunki gospodarcze w przyszłości i w ten sposób uchroni siebie przed kolejnym kryzysem gospodarczym - zakończyła Jazłowiecka.

Projekt "Z Widokiem na Europę" zakłada organizację regularnych, cotygodniowych wykładów i debat z publicznością w formule otwartego salonu w Domu Europy (przy ul. Widok 10), podczas których mieszkańcy Wrocławia mogą spotykać się z postaciami szczególnie interesującymi z punktu widzenia szeroko pojętej integracji europejskiej.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
27 stycznia 2013
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce