Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy3 listopada 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 2 min

Internet bez mowy nienawiści

Potrzeba wsparcia i edukacji antydyskryminacyjnej dla uczniów, nauczycieli jak i rodziców, wpływ nowych technologii na sferę emocjonalną, poznawczą i moralną młodych ludzi oraz łatwość przekraczania granic w internecie - to tematy poruszone podczas...

main1.jpg


Konferencja „Przemoc w cyberprzestrzeni jako lustro relacji w świecie społecznym” zgromadziła ponad 150 uczniów i nauczycieli z województwa dolnośląskiego. Spotkanie otworzyła Natalia Szczucka, Dyrektorka Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, która podkreśliła, że organizatorzy w innowacyjny sposób podjęli istotny temat przemocy i dyskryminacji w sieci wśród młodzieży, zapraszając do uczestnictwa w wydarzeniu zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Szczucka przypomniała o inicjatywach Komisji Europejskiej na rzecz ograniczenia zjawiska nielegalnej mowy nienawiści w internecie, takich jak kodeks postępowania przyjęty wraz z serwisami społecznościowymi Facebook, Twitter i YouTube.Uczestników powitali również Janusz Wrzal - Dolnośląski Wicekurator Oświaty, prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz - Dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych DSW oraz Karolina Mróz - Prezes Fundacji Dom Pokoju. Uczniowie i nauczyciele wysłuchali wykładu inaugurującego prof. Jacka Pyżalskiego, który wyjaśniał, skąd bierze się przemoc rówieśnicza, jak jej zapobiegać i na nią reagować.Kolejne wystąpienia panelistów: prof. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz, Jakuba Kusia z Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu oraz Agnieszki Wrzesińskiej z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dotyczyły pogłębiającego się deficytu uznania i potrzeby kreowania swojego wizerunku w internecie, mechanizmu manipulacji i „trollowania” w sieci, a także pozytywnego jak i negatywnego wpływu nowych technologii na relacje rówieśnicze i rodzinne, postrzeganego z punktu widzenia młodzieży.Zarysowana przez prelegentów problematyka była tematem wiodącym dalszej debaty panelowej z udziałem zaproszonych gości: Katarzyny Sobańskiej-Laskowskiej - Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Joanny Wajdy z Fundacji Dom Pokoju, Agnieszki Wrzesińskiej, Kingi Ekert z Dolnośląskiej Rady ds. Młodzieży oraz dr. Pawła Rudnickiego z DSW, moderowanej przez prof. Piotra Mikiewicza z DSW.Zgromadzona młodzież i pedagodzy chętnie zabierali głos we wspólnej dyskusji, zwracając uwagę m.in. na brak wystarczających narzędzi, w tym prawnych, oraz wsparcia w szkołach w dziedzinie tematyki antydyskryminacyjnej i równościowej, konieczności tworzenia przestrzeni edukacyjnej również dla rodziców oraz pogarszających się w dobie Internetu relacji rodzinnych i rówieśniczych w świecie rzeczywistym.Wszyscy byli zgodni co do tego, że łatwość przekraczania granic w Internecie jest genezą nienawiści w cyberprzestrzeni.

W drugiej części wydarzenia uczestnicy wzięli udział w dwóch z ośmiu dostępnych warsztatów prowadzonych przez ekspertów w dziedzinie przeciwdziałania dyskryminacji, cyberprzemocy i wirtualnej agresji oraz reagowania na mowę nienawiści i przemoc w sieci.Jeden z warsztatów prowadzili nauczyciele i uczniowie z LO w Górze oraz II LO w Tomaszowie Mazowieckim, dzieląc się dobrymi praktykami z przeprowadzonych w swoich szkołach działań antydyskryminacyjnych – wydarzenia „Afryka bez maski” oraz filmowego maratonu równościowego.W ramach mozaiki warsztatowej uczestnicy mogli wziąć udział także w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Diversja Żywej Bibliotece, w trakcie której do rozmowy mogli zaprosić reprezentantów grup doświadczających stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji i zweryfikować swoje poglądy.

Graficzne notatki z konferencji sporządziła dla wszystkich uczestników wydarzenia Dorota Kostowska.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
3 listopada 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce