Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy19 października 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Hogan o przyszłości rolnictwa

Spotkanie z polskim ministrem rolnictwa oraz uczestnictwo XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Serocku – to główne punkty wizyty Phila Hogana w Polsce. – Jeśli chcemy utrzymać efektywną i odpowiednio finansowaną Wspólna Politykę Rolną dla polskich...

Hogan o przyszłości rolnictwa


Spotkanie komisarza z ministrem Krzysztofem Jurgielem dotyczyło m.in. rekompensat dla rolników w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF). - Poruszyliśmy sześć ważnych kwestii. Pierwsza dotycząca spraw rynkowych, chodzi o pomoc dla producentów trzody chlewnej w związku z ASF. Omówiliśmy nasz wniosek przekazany Komisji Europejskiej, komisarz Hogan zapewnił, że znajdzie rozwiązanie w sprawie rekompensat – mówił po spotkaniu minister. - Rozmawialiśmy też o perspektywach otwarcia rynku USA na import jabłek i gruszek z UE. Prosiliśmy, aby KE włączyła się do prac w tej sprawie, ponieważ rozmowy trwają już zbyt długo.Dostęp do amerykańskiego rynku dla polskich producentów owoców byłby szansą na rozwiązanie problemów ze zbytem jabłek wynikających m.in. z rosyjskiego embarga.

Komisarz był również gościem XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, który 19 października odbywało się w Serocku pod Warszawą. Phil Hogan zapewnił, że to sektor niezwykle ważny dla UE, dlatego zabiega o to, aby zapewnić producentom mleka właściwe narzędzia pozwalające na konkurowanie na rynkach światowych.Hogan przypomniał równięz, że już trwają prace nad kształtem WPR po 2020 r. Komisja Europejska w listopadzie br. przedstawi propozycje, nad którymi rozpocznie się dyskusja. Dodał, że do WPR będzie wprowadzone więcej elementów proekologicznych. Zdaniem Hogana, powinna ona również zostać uproszczona.

Przyszłość WPR

Informacje szczegółowe

Data publikacji
19 października 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce