Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy18 września 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Handel przez Atlantyk

Transatlantyckie relacje gospodarcze i modernizacja Światowej Organizacji Handlu – to tematy dwóch Dialogów Obywatelskich z udziałem dyrektora Ignacio Garcia Bercero. Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej odwiedził Polskę...

Ignacio Garcia Bercero
Spotkanie z publicznością w Szkole Głównej Handlowej (czwartek 13 września) dotyczyło obecnego stanu i perspektyw w relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Dialog był elementem dorocznej konferencji European Trade Study Group, organizowanej w dniach 13-15 września przez Instytut Ekonomii Międzynarodowej Kolegium Gospodarki Światowej SGH.

Podczas wprowadzenia dyrektor Bercero podkreślał olbrzymią intensywność kontaktów handlowych z USA. Oceniał, że trudno znaleźć we współczesnym świecie inne regiony tak blisko ze sobą powiązane. Unia Europejska i Stany Zjednoczone to łącznie ponad 50 proc. gospodarki światowej, co oznacza, że ustalenia zawarte między tymi partnerami mają szansę stać się globalnym standardem. Dlatego porozumienia UE z USA mają znaczenie strategiczne i wymagają wielkiej odpowiedzialności obu stron, ponieważ daleko wykraczają poza narodowe interesy Stanów Zjednoczonych oraz państw członkowskich Unii.

Bercero podkreślał zmiany, jakie zaszły w kontaktach UE-USA w czasie prezydentury Donalda Trumpa: negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) zostały zamrożone, a obecna administracja prezentuje zupełnie nową filozofię współpracy gospodarczej z zagranicą, wprowadzając m.in. zaporowe cła na niektóre produkty. Dyrektor Bercero zastanawiał się, czy TTIP nie był zamierzeniem zbyt ambitnym, choć wiele spornych kwestii udało się rozwiązać. Uzgodniono m.in. regulacje w przemyśle farmaceutycznym oraz samochodowym, co może stanowić dobry punkt wyjścia do rozmów w przyszłości.
Bercero poświęcił dużo uwagi spotkaniu przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera z prezydentem Trumpem, do którego doszło 25 lipca. Obie strony podkreślały wolę współpracy, wskazywano na konieczność modernizacji Światowej Organizacji Handlu (WTO) – chodzi o usprawnienie egzekucji zasad Organizacji i wprowadzenie nowych regulacji, które ułatwią współpracę międzynarodową. Obecnie brak międzynarodowych uzgodnień dotyczących rozstrzygania sporów między władzami publicznymi państw (zwłaszcza przyjmujących inwestycje zagraniczne) i inwestorami prywatnymi (często firmami wielonarodowymi).

Podczas dyskusji pytano o kwestie bezpieczeństwa, brexit oraz możliwości zawarcia porozumienia handlowego UE-USA. W Dialogu Obywatelskim uczestniczyło ok. 160 osób.

W piątek dyrektor Ignacio Garcia Bercero uczestniczył w Dialogu Obywatelskim zorganizowanym w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Jego partnerami w dyskusji byli Łukasz Porażyński, Dyrektor Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii oraz Jeremy Wallace, Charge d’affaires Ambasady Kanady w Polsce. Tym razem tematem spotkania była kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między UE a Kanadą (CETA) podpisana równo rok temu.

- Kanada jest w sposób naturalny partnerem strategicznym Unii Europejskiej, a umowa CETA pomaga uprościć wymianę handlową w najróżniejszych sektorach, z czego niewątpliwie skorzystają obie strony. Polska, jako silna gospodarka UE, czerpie korzyści z tej umowy - już dziś niemal 200 polskich firm eksportuje do Kanady – mówił dyrektor Bercero.

Łukasz Porażyński podkreślał, że „CETA jest narzędziem, dzięki któremu polski rząd chce rozwijać handel i inwestycje oraz wspomóc rodzimych przedsiębiorców z wyjściem ze swoją ofertą do kanadyjskich klientów”.
Sesja „Informacje praktyczne od ekspertów", moderowana przez dr Małgorzatę Bonikowską z ośrodka THINKTANK, zgromadziła specjalistów z Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ambasady Kanady oraz Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Prelegenci mówili m. in. o korzyściach dla przedsiębiorców, jakie wynikają z wdrożenia CETA, możliwościach uzyskania wsparcia dla podmiotów starających się wejść na rynek kanadyjski oraz praktycznych informacjach dotyczących prowadzenia biznesu w Kanadzie.

Podczas trzeciej sesji „Praktyczne doświadczenia biznesowe związane z CETA” omówiono logistyczne aspekty eksportu do Kanady, różnice kulturowe i podobieństwa w prowadzeniu biznesu i współpracy między Polską a Kanadą. O swoich spostrzeżeniach mówili przedstawiciele firm m.in. Raben Polska Logistic Sea & Air i EWA-BIS Sp. z o. o.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
18 września 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce