Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy15 maja 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Globalizacja i wolny handel w XXI wieku

Dzisiejszy świat jest połączony ze sobą w zupełnie bezprecedensowy sposób – zwłaszcza Europa. Auta są konstruowane w Niemczech, produkowane w fabryce w Meksyku, z amerykańskim zawieszeniem i japońskim napędem – tak współczesną, zglobalizowaną...

Globalizacja i wolny handel w XXI wieku

Podczas swojego wystąpienia Malmström zarysowała wizję polityki handlowej, która ma sprawdzić się w XXI wieku – z jednej strony powinna ona maksymalnie wykorzystywać szanse, jakie stwarza globalizacja, ale jednocześnie dbać o to, aby korzyści z niej płynące docierały do każdego. Obecnie, dzięki wielostronnym negocjacjom handlowym, Unia Europejska buduje sieć partnerstw, które z jednej strony powstrzymują niekontrolowaną liberalizację, z drugiej zaś hamują ciągoty protekcjonistyczne.

- Wolny, globalny handel jedną z naszych fundamentalnych swobód. Wolność gospodarcza jest fundamentem wolnego społeczeństwa. W Polsce nie zawsze mogliście cieszyć się taką wolnością. W przeszłości przedsiębiorcy z Polski musieli wyjeżdżać za granicę, aby realizować swoje wizje. Na szczęcie dziś już nie muszą opuszczać swoje ojczyzny. Polska w pełni korzysta z europejskiego wspólnego rynku, tak jak inne kraje. Im silniejsze tworzymy relacje z rykami zewnętrznymi poprzez politykę handlową, tym więcej będziemy mieli szans do wykorzystania – mówiła w Katowicach Cecilia Malmström.

Pełny tekst przemówienia komisarz Malmström znajdziesz tutaj.

Podczas pobytu w Katowicach komisarz Malmström uczestniczyła również w roboczym lunchu z przewodniczącym rady programowej EKG prof. Jerzym Buzkiem, przedstawicielami polskiego rządu oraz przedsiębiorcami.

Europejski Kongres Gospodarczy jest jednym z najważniejszych spotkań gospodarczyych w Europie Centralnej. W tym roku obecność potwierdziło około 10 tys. gości z Polski, Europy i świata.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
15 maja 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce