Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy7 września 2022Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 4 min

Global Gateway: port na Maio

UE wspierają zielony wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu w Republice Zielonego Przylądka, inwestując również w zakłady odsalania wody zasilane energią ze źródeł odnawialnych, szkolenia zawodowe, małe przedsiębiorstwa i usługi komunalne.

Global Gateway: port na Maio

Rząd Republiki Zielonego Przylądka, Unia Europejska i Afrykański Bank Rozwoju wraz z członkami Drużyny Europy: Francją, Luksemburgiem, Portugalią i Hiszpanią, Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) i niemieckim bankiem rozwoju KfW zainaugurowali zmodernizowany port na wyspie Maio. To jeden z elementów projektu rozbudowy infrastruktury portowej na całym archipelagu w celu pobudzenia zrównoważonego rozwoju gospodarczego Republiki Zielonego Przylądka. Ta infrastruktura portowa stanowi integralną część jednego ze strategicznych korytarzy transportowych w Afryce, które UE zamierza wspierać. Jest to wyrazisty przykład zrównoważonych inwestycji w krajach partnerskich, które UE rozwija w ramach inicjatywy Global Gateway. Port ułatwi transport pasażerski i towarowy strategicznym korytarzem Praia-Dakar-Abidżan oraz znacznie zwiększy potencjał wpisanego na listę UNESCO rezerwatu biosfery Maio w zakresie turystyki przyjaznej dla środowiska i wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu.

Komisarz do spraw partnerstw międzynarodowych Jutta Urpilainen powiedziała: - Czynimy ważny krok w kierunku poprawy połączeń transportowych z piękną wyspą Maio i jej unikalnym ekosystemem. Ta strategiczna inwestycja w infrastrukturę portową, zgodna z zasadami Global Gateway, oraz towarzyszące jej wsparcie Drużyny Europy dla usług publicznych, w tym ochrony środowiska, umożliwią lokalnej społeczności lepsze wykorzystanie potencjału w zakresie ekologicznego wzrostu gospodarczego. Republika Zielonego Przylądka będzie mogła przyjąć coraz więcej turystów, zachowując jednocześnie najwyższe standardy środowiskowe i społeczne, które są niezbędne do zapewnienia długotrwałych korzyści.

Premier Republiki Zielonego Przylądka Ulisses Correia e Silva powiedział: - Ta inauguracja wpisuje się w strategiczną wizję Republiki Zielonego Przylądka i wyznacza nową erę dla wyspy Maio, przybliżając ją do innych wysp Republiki Zielonego Przylądka i do reszty świata. Infrastruktura ta jest częścią strategii na rzecz ujednolicenia rynku krajowego, która stawia nasze położenie jako archipelagu w centrum priorytetów rozwojowych. Będzie ona miała wpływ na pobudzenie gospodarki wyspy, przyciąganie prywatnych inwestycji, promowanie mobilności i zatrudnienia, zwiększenie dochodów i poprawę warunków sprzyjających lepszej przyszłości naszej młodzieży.

Nowa infrastruktura i nowe możliwości dla Maio

Inauguracja nowoczesnego portu na Maio znacznie zwiększy potencjał turystyczny wyspy, co oznacza nową erę w jej rozwoju gospodarczym. Wyspa Maio skorzysta na lepszych połączeniach z Santiago, największą wyspą Republiki Zielonego Przylądka, na której znajduje się stolica Praia, z pozostałymi wyspami archipelagu, z lotniskami i korytarzami międzynarodowymi.

Rozbudowa i modernizacja portu, którego remont rozpoczęto w 2019 r., jest kluczowym elementem projektu łączonego o wartości 42 mln euro współfinansowanego przez Unię Europejską (17 mln euro), Afrykański Bank Rozwoju (17,8 mln) i rząd Republiki Zielonego Przylądka (7,2 mln euro). Projekt ten obejmuje również mniejsze prace w porcie na wyspie Sal oraz środki towarzyszące mające polepszyć usługi komunalne na Maio.

UE i jej państwa członkowskie, w tym Luksemburg, Hiszpania i Portugalia, wspierają także zielony wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu na Maio, inwestując w zakłady odsalania wody zasilane energią ze źródeł odnawialnych, szkolenia zawodowe, małe przedsiębiorstwa i usługi komunalne, w tym gospodarowanie odpadami.

Informacje na temat wyspy Maio i Republiki Zielonego Przylądka

Rezerwat biosfery Maio w Republice Zielonego Przylądka obejmuje całą strefę wyspiarską i morską. Składa się z sześciu głównych elementów: parku przyrodniczego wyspy Maio, rezerwatu przyrody Cimi-dor Lagoon, rezerwatu przyrody Praia do Morro, rezerwatu przyrody Casas Velhas, obszaru chronionego krajobrazu Barreiro i Figueira oraz salin w Porto Inglês. Rezerwat jest siedliskiem żółwi, waleni oraz ryb, takich jak żarłacz żółty i żarłacz tygrysi. Na wyspie żyje ponad 256 różnych rodzajów zwierząt, w tym trzy gatunki jaszczurek, odwiedza ją też ponad 100 gatunków ptaków wędrownych.

Maio jest integralną częścią korytarza Praia-Dakar-Abidżan, jednego z 11 strategicznych korytarzy transportowych wspieranych w ramach pakietu inwestycyjnego Global Gateway Europa-Afryka ogłoszonego na szczycie UE-Unia Afrykańska w lutym 2022 r. Korytarze te ułatwią handel i mobilność w Afryce oraz między Afryką a Europą, będą także wspierać inwestycje w zrównoważone, wydajne i bezpieczne połączenia między kontynentami oraz rozwój nowych łańcuchów wartości z korzyścią dla przemysłu w Afryce i Europie.

W ramach inicjatywy Global Gateway Republika Zielonego Przylądka korzysta również ze skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności internetowej dzięki połączeniu z EllaLink, najnowocześniejszym kablem podmorskim łączącym Europę z Ameryką Łacińską.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
7 września 2022
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce