Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy17 października 2016Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Gazowe konsultacje w Rzeszowie

Dywersyfikowanie źródeł energii i utrzymanie niezależności energetycznej jest strategicznym priorytetem regionu – mówił w Rzeszowie Maroš Šefčovič. Wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej był gościem sesji plenarnej pt. „Bezpieczeństwo rynku...

161017_energy_main.jpg

Kraje grupy V4 w Rzeszowie reprezentowali prezydenci: Polski Andrzej Duda, Słowacji Andrej Kiska, Czech Milosz Zeman i Węgier Janos Ader.Maroš Šefčovič rozmawiał z głowami państw przede wszystkim o bezpieczeństwie energetycznym m.in. poprzez dywersyfikowanie źródeł energii. – Każdy kraj powinien mieć przynajmniej trzy różne źródła gazu. (…) Odbyliśmy bardzo szczegółowe dyskusje dotyczące tego, jak osiągnąć ten cel, czy poprzez nową infrastrukturę, która będzie wybudowana - rurociąg z Norwegii poprzez Danię do Polski; lepsze wykorzystanie terminalu LNG. Widzieliśmy, w jaki sposób Kłajpeda zmieniła w sposób dramatyczny ceny energii dla Litwy; jak ważne stało się Świnoujście, jeżeli chodzi o ustanawianie poziomu cen na gaz i czego możemy oczekiwać po tym, kiedy terminal na wyspie Krk w Chorwacji zostanie wybudowany.

Wiceprzewodniczący KE zaproponował konsultacje energetyczne w formacie V4 z udziałem ekspertów. - Wtedy zastanowimy się, jakie powinny być przepływy gazu, jakie są najlepsze terminy, jakie są potrzebne inwestycje aby lepiej połączyć infrastrukturę energetyczną, jak możemy zasobami z budżetu europejskiego.Šefčovič wskazywał również na kluczową rolę Ukrainy w procesie budowy niezależności energetycznej regionu. - Ważne jest kontynuowanie pozytywnych zmian w sektorze energetycznym na Ukrainie. Bardzo ważne jest ukończenie tworzenia niezależnego regulatora; bardzo ważne jest wprowadzanie zmian i tworzenie nowego prawa energetycznego. Konieczne są kolejne kroki, jeżeli chodzi o Naftogaz i wprowadzanie tam nowych rozwiązań. Wyrażamy silne wsparcie dla kroków, które należy podjąć, żeby upewnić się, że tranzyt gazu przez Ukrainę, pozostanie bardzo ważną trasą, dostępną również w roku 2019. Ponieważ jest to strategiczny interes krajów Grupy Wyszehradzkiej. To ważna część procesu dywersyfikacji naszej strategii rynku gazu w Europie.

Podsumowując spotkanie prezydenci Grupy Wyszehradzkiej m.in. krytycznie ocenili projekt budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream. – Ten plan nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie – powiedział powiedział prezydent Andrzej Duda.

Unia Energetyczna

Informacje szczegółowe

Data publikacji
17 października 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce