Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy5 czerwca 2020Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 1 min

Galileo Green Lane ułatwia ruch przez granice

Uruchomiona z inicjatywy Komisji Europejskiej aplikacja Galileo Green Lane zyskała dużą popularność wśród kierowców ciężarówek poruszających się po Unii. Wskazuje ona użytkownikom tzw. zielone korytarze, utworzone na granicach wewnętrznych wspólnoty...

Galileo Green Lane ułatwia ruch przez granice

Aby utrzymać ruch towarów podczas pandemii, w zeszłym miesiącu Europejska Agencja GNSS (GSA) i Komisja Europejska połączyły siły, aby uruchomić aplikację Galileo Green Lane. Aplikacja jest kluczowym narzędziem w odpowiedzi na koronawirusa w UE, a dzięki ponad 2500 pobraniom od początku maja okazuje się bardzo popularna wśród kierowców ciężarówek. Dzięki ułatwieniu przepływu ruchu przez granice UE aplikacja wspiera swobodny przepływ towarów na rynku wewnętrznym - podstawową swobodę UE.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, powiedział: - Poprzez aplikację Galileo Green Lane pokazujemy wartość technologii i aplikacji w celu zapewnienia innowacyjnych i konkretnych rozwiązań, na przykład wspierających swobodny przepływ towarów na jednolitym rynku.

Komisarz ds. transportu, Adina Vălean, powiedziała: - Podczas gdy granice się zamykały i obecne były restrykcje, otworzyliśmy zielone korytarze, zapobiegając w ten sposób kryzysowi łańcucha dostaw. Państwa członkowskie przyjęły tę koncepcję i sprawiły, że działała bardzo sprawnie. Aplikacja Galileo Green Lane jest bezpośrednim wynikiem koordynacji UE w sektorze transportu i zachęcam pracowników i operatorów transportu do pobrania i korzystania z niej.

Aplikacja korzysta z usług pozycjonowania Galileo w celu monitorowania i ułatwiania swobodnego przepływu towarów. W przypadku kierowców i organów krajowych aplikacja wyświetla odpowiednie sytuacje na granicy, dostarczając informacji o przepływach ruchu i czasach oczekiwania. Inicjatywa opiera się na tzw. wytycznych dotyczących zielonych korytarzy, przedstawionych przez Komisję w dniu 23 marca 2020 r., w celu ustanowienia przejść granicznych otwartych dla wszystkich pojazdów towarowych w transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T).

Informacje szczegółowe

Data publikacji
5 czerwca 2020
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce