Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy25 lipca 2018Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 5 min

Galileo: 26 satelitów na orbicie

Kolejne cztery satelity Galileo zostały pomyślnie wystrzelone z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej przy użyciu europejskiej rakiety nośnej Ariane-5. Dzięki konstelacji składającej się obecnie z 26 satelitów, globalny system...

Galileo

Od grudnia 2016 r. Galileo oferuje usługi w zakresie informowania o położeniu i czasie dla około 400 mln użytkowników. Dzisiejsze wydarzenie sprawia, że konstelacja jest bliska ukończenia w 2020 r. – kiedy to Galileo osiągnie pełną zdolność operacyjną. W tym czasie Galileo będzie najbardziej precyzyjnym systemem nawigacji satelitarnej na świecie i osiągnie rekordową dokładność 20 cm.

Przestrzeń kosmiczna może wydawać się odległa, ale związane z nią technologie, dane i usługi stały się niezbędną częścią naszego codziennego życia, zarówno jeśli chodzi o akcje ratunkowe, jak i samochody podłączone do sieci, inteligentne zegarki, rolnictwo czy nawigowanie samolotów. Europejski przemysł kosmiczny jest silny, konkurencyjny, tworzy miejsca pracy, i możliwości rynkowe dla przedsiębiorstw. W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja zaproponowała połączenie wszystkich dotychczasowych i nowych działań związanych z przestrzenią kosmiczną w jeden program kosmiczny UE o budżecie w wysokości 16 mld EUR.

Wiceprzewodniczący Komisji Maroš Šefčovič stwierdził: - To kolejny ważny krok w kierunku pełnej zdolności operacyjnej Galileo w 2020 r.! Przestrzeń kosmiczna staje się nową granicą gospodarczą, ponieważ jest bardzo silnie związana z rosnącą liczbą sektorów i napędza ich dogłębną modernizację. W rzeczywistości 10 proc. unijnego PKB jest uzależnione od usług związanych z przestrzenią kosmiczną. Musimy zatem dążyć do tego, aby Europa stała się światowym liderem i osiągnęła strategiczną autonomię.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, która przewodniczyła delegacji Komisji Europejskiej na Kourou (Gujana Francuska), powiedziała: - Możemy być bardzo dumni z naszych udanych działań związanych z przestrzenią kosmiczną. Europa stała się prawdziwą potęgą kosmiczną. Od samego początku sprawowania mandatu miałam jasno określone cele: terminowy rozwój infrastruktury w ramach zawartych w budżecie, świadczenie pierwszych usług i zapewnienie ich szybkiego wchodzenia na rynek. Dziś możemy powiedzieć, że tego dokonaliśmy. Jednakże prace i inwestycje nadal będą realizowane w ramach nowego unijnego programu kosmicznego.

Galileo oferuje obecnie trzy rodzaje usług w zakresie nawigacji satelitarnej:

  • Usługa otwarta Galileo: bezpłatna usługa obejmująca pozycjonowanie, nawigowanie i informowanie o czasie. Usługa pomiaru czasu jest coraz bardziej rzetelna, dokładna i szybka (o prędkości nanosekund) w porównaniu z innymi systemami lokalizacji. Umożliwia to przekazanie służbom ratunkowym informacji o położeniu pojazdu przy pomocy systemu eCall, który od 31 marca 2018 r. jest obowiązkowy dla wszystkich nowych samochodów w UE.
  • Usługa poszukiwawczo-ratownicza GALILEO: lokalizacja sygnałów alarmowych z aktywnego nadajnika ratunkowego. Wraz z rozpoczęciem świadczenia pierwszych usług Galileo w grudniu 2016 r. czas potrzebny do zlokalizowania osoby zaginionej na morzu lub w górach został ograniczony z 4 godzin do około 10 minut od momentu uruchomienia nadajnika ratunkowego. Dokładność lokalizacji poprawiła się z 10 km bez korzystania z systemu Galileo do mniej niż 2 km przy jego wykorzystaniu. Ponadto od przyszłego roku usługa będzie wysyłać sygnał informujący osobę znajdującą się w niebezpieczeństwie, że sygnał alarmowy został odebrany i zlokalizowany.
  • Usługa publiczna o regulowanym dostępie Galileo (PRS): zaszyfrowana usługa przeznaczona dla organów publicznych do użytku na potrzeby newralgicznych zastosowań, na przykład do operacji wojskowych. PRS ma na celu zapewnienie ciągłości usług, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach. Użytkownicy rządowi uzyskują w ten sposób dostęp do szczególnie wiarygodnej i w pełni szyfrowanej usługi podczas sytuacji wyjątkowych lub kryzysowych w kraju, takich jak ataki terrorystyczne.

Każdy, kto ma urządzenie działające w systemie Galileo, może wykorzystywać sygnały z tego systemu do celów pozycjonowania, nawigacji i określania czasu. Usługi Galileo opierają się na bardzo dokładnych sygnałach, ale w obecnej fazie początkowej nie są dostępne przez cały czas, dlatego też są używane w połączeniu z innymi systemami nawigacji satelitarnej, takimi jak GPS. Każdorazowe wzmocnienie konstelacji ulepsza dostępność i wydajność systemu Galileo na świecie. Kiedy w 2020 r. konstelacja osiągnie 30 satelitów system Galileo będzie w pełni operacyjny i niezależny, co oznacza, że będzie można w dowolnym miejscu i czasie samodzielnie ustalić położenie wyłącznie przy użyciu satelitów Galileo.

Kontekst

Wszystkie satelity Galileo zostały nazwane imionami dzieci, których prace wygrały konkurs rysunkowy Galileo zorganizowany w 2011 r. Cztery satelity wystrzelone w dniu 25 lipca noszą imiona Tary ze Słowenii, Samuela ze Słowacji, Anny z Finlandii oraz Ellen ze Szwecji.

Galileo jest systemem cywilnym pod cywilną kontrolą, który udostępnia dokładne informacje na temat położenia i czasu. Galileo ma zapewnić Europie niezależność od innych systemów nawigacji satelitarnej oraz strategiczną autonomię w dziedzinie nawigacji satelitarnej. Niezależność Europy w tym sektorze pobudzi europejski rynek pracy, pomoże UE wzmocnić swoją rolę w zakresie bezpieczeństwa i obronności oraz wesprzeć powstające technologie, takie jak sztuczna inteligencja, drony, zautomatyzowana mobilność i internet rzeczy.

Inne działania UE prowadzone w przestrzeni kosmicznej obejmują program Copernicus (bezpłatne i powszechnie dostępne dane pochodzące z obserwacji Ziemi, w tym obszarów lądowych, stanu atmosfery i oceanów, zmiany klimatu, na potrzeby zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa), EGNOS (regionalny system nawigacji satelitarnej) oraz obserwację i śledzenie obiektów kosmicznych (SST)

W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja zaproponowała przeznaczenie 16 mld euro na program kosmiczny UE obejmujący wszystkie istniejące i nowe działania związane z przestrzenią kosmiczną, w tym utrzymanie autonomicznego dostępu UE do przestrzeni kosmicznej, wspieranie nowych przedsiębiorstw, których działalność jest związana z przestrzenią kosmiczną oraz opracowywanie nowych elementów dotyczących bezpieczeństwa, takich jak orientacja sytuacyjna w przestrzeni kosmicznej i wiedza na temat sytuacji w przestrzeni powietrznej (SSA) oraz rządowa łączność satelitarna (GOVSATCOM).

Więcej informacji:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
25 lipca 2018
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce