Przejdź do treści głównej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy17 listopada 2017Przedstawicielstwo w PolsceCzas na przeczytanie: 3 min

Filary Europy

To przełomowy moment dla Europy. (…) Unia to nie tylko jednolity rynek, nie tylko pieniądze, nie tylko euro. Chodzi w niej o nasze wartości i nasz styl życia – powiedział szef KE Jean-Claude Juncker z okazji proklamowania europejskiego filara praw...

Antonio Tajani, Jean-Claude Juncker i Jüri Ratas

Przywódcy Unii Europejskiej uroczyście ogłosili utworzenie Europejskiego filaru praw socjalnych podczas Szczytu Społecznego na rzecz Sprawiedliwego Zatrudnienia i Wzrostu Gospodarczego w Göteborgu w Szwecji. Europejski filar praw socjalnych został zapowiedziany przez przewodniczącego Junckera w orędziu o stanie Unii z 2015 r. i przedstawiony przez Komisję w kwietniu 2017 r. Dzisiaj podpisy pod tym projektem złożyli: przewodniczący Jean-Claude Juncker w imieniu Komisji Europejskiej, przewodniczący Antonio Tajani w imieniu Parlamentu Europejskiego oraz premier Jüri Ratas w imieniu Rady Unii Europejskiej.

Z tej okazji przewodniczący Jean-Claude Juncker powiedział:

Jest to przełomowy moment dla Europy. W swojej istocie nasza Unia zawsze była projektem społecznym. Unia to nie tylko jednolity rynek, nie tylko pieniądze, nie tylko euro. Chodzi w niej o nasze wartości i nasz styl życia.

Europejski model społeczny jest sukcesem i dzięki niemu Europa stała się doskonałym miejscem do życia i pracy. Teraz naszym celem jest obrona wspólnych wartości i zobowiązanie się do poszanowania zbioru 20 zasad i praw. Począwszy od prawa do godziwego wynagrodzenia po prawo do opieki zdrowotnej; od prawa do uczenia się przez całe życie, lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz równouprawnienia płci po prawo do dochodu minimalnego: dzięki Europejskiemu filarowi praw socjalnych Unia stoi na straży praw przysługujących jej obywatelom w szybko zmieniającym się świecie.

Proklamacja filaru podczas Szczytu Społecznego w Göteborgu przypada w kluczowym momencie umożliwiającym uwzględnienie silnego wymiaru społecznego podczas kształtowania przyszłości Unii Europejskiej. Termin wybrano ze szczególną uwagą, tak aby społeczny wymiar Europy stał się naszym pierwszym kluczowym celem przed szczytem w Sybinie.

W czasach głębokich przemian – zarówno w życiu, jak i w polityce – każdy w naturalny sposób powraca do tego, co go definiuje i co stanowi jego istotę. Dlatego cieszę się, że udało się nam wszystkim porozumieć w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych w okresie krótszym niż pół roku, licząc od momentu gdy Komisja Europejska zaproponowała jego utworzenie. To wspólne zobowiązanie jest silnym przejawem europejskiej jedności.

Zarówno filar – jak i cały społeczny wymiar Europy – będą miały tak duże znaczenie, jakie im nadamy. Jesteśmy za to odpowiedzialni wspólnie. Działanie rozpoczyna się na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, przy czym kluczową rolę odgrywają partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie. W związku z tym musimy teraz przejść od zobowiązań do czynów, przy pełnym poszanowaniu i uwzględnieniu różnych podejść, które istnieją w całej Europie. Europejczycy w pełni na to zasługują.

Więcej informacji

Zestawienia informacji:

Informacje szczegółowe

Data publikacji
17 listopada 2017
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce