Podczas Festiwalu HumanDOC, którego partnerem w tym roku było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, w wielu miastach Polski widzowie mogli oglądać filmy na najwyższym poziomie, poruszające istotne problemy współczesnego świata. W tym także tematyki przymusowej migracji w ramach odrębnej kategorii "Różne twarze migracji".
We Wrocławiu obejrzeliśmy 5 filmów, w tym także „Przez piekło do Europy”, w reżyserii Oliviera Azpitarte i Camille Courcy. Po projekcji wrocławskie przedstawicielstwo KE zaprosiło widzów na debatę pt. „Droga do Europy: podróż warta ryzyka?”. O tym jak radzimy sobie z obecnym kryzysem z perspektywy europejskiej oraz czy i dlaczego ludzie z krajów globalnego południa decydują się na, częstokroć bardzo niebezpieczną, podróż do Europy, rozmawiali Bartłomiej Balcerzyk z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce, członkini Team Europe dr Agnieszka Florczak oraz Agata Ferenc, aktywistka grupy Wrocław wita uchodźców.
Zdaniem zaproszonych ekspertów bardzo ważne jest ukazanie rzetelnego obrazu uchodźców i ich trudnej podróży, która, jak zauważyła dr Agnieszka Florczak, nie trwa kilku miesięcy, ale nawet kilka lat. Często w uchodźcach widzi się jedynie zagrożenie nie dostrzegając ich determinacji i cierpień, przez jakie musieli przejść, aby uciec od przemocy i konfliktów zbrojnych - mówiła ekspertka.
Bardzo ważnym aspektem są, zatem przyczyny, które doprowadziły do obecnego kryzysu migracyjnego. Prelegenci zwrócili również uwagę na problem błędnego definiowania pojęcia uchodźcy i migranta. Eksperci odwołali się do Konwencji Genewskiej, jako fundamentu międzynarodowej ochrony uchodźców i definicji w niej zawartej. Bartłomiej Balcerzyk zwracał uwagę również na procedury azylowe i dużą ilość wniosków azylowych, które są obecnie odrzucane przez państwa UE. Jego zdaniem kraj przyjmujący uchodźców powinien zrównoważyć system poprzez regulacje prawne zapewniające przejrzyste, godne warunki pomocy, ale także informowanie osób o ich o prawach i obowiązkach. Poddano również dyskusji temat klauzuli solidarności zawartej w Traktacie lizbońskim oraz niestosowanie się do niej wszystkich krajów członkowskich, co zdaniem zaproszonych gości stanowi kluczowy problem dla efektywności unijnej polityki uchodźczej.
Dodatkowe informacje:
Pozostałe filmy w kategorii "Różne twarze migracji": http://www.festival.humandoc.pl/category/kategorie-filmowe-pl/rozne-twarze-migracji/
Zdjęcia wyróżnione w kategorii "Moja Polska – codzienność migrantów i uchodźców": http://www.konkurs.humandoc.pl/moja-polska-codziennosc-migrantow-i-uchodzcow/
Strona festiwalu HumanDoc: www.festival.humandoc.pl
Informacje szczegółowe
- Data publikacji
- 22 grudnia 2016
- Autor
- Przedstawicielstwo w Polsce