Skip to main content
Symbol graficzny Komisji Europejskiej
Przedstawicielstwo w Polsce
Artykuł prasowy23 listopada 2016Przedstawicielstwo w Polsce

Festiwal filmowy „Watch Docs” w Rzeszowie

Między 17 i 20 listopada w WSPIA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbyła się czterodniowa impreza „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" zorganizowana przez Punkt Informacji Europe Direct Przemyśl oraz WSPIA. W wydarzeniu udział wzięło około 4 tys. osób...

161123_watch_docs_2_main.jpg


W czwartek 17 listopada z uczestnikami Festiwalu spotkał się Daniel Witko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, który wygłosił wykład o prawach człowieka w kontekście kryzysu uchodźczego w Europie. Ważnym punktem pierwszego dnia imprezy było rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o prawach człowieka, w którym uczestniczyło prawie 250 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z podkarpacia. Następnego dnia odbył się wykład ks. dr Marka Story z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej na temat społecznych aspektów dyskryminacji.

W tym roku na festiwalu filmowym „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” można było zobaczyć produkcje z Syrii, Kanady, USA, Jordanii, Francji, Holandii, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Gwatemali, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Afganistanu i Kuby. Nie brakowało także filmów polskich reżyserów. Wśród 20 wybranych filmów znalazły się głównie tytuły nagradzane na światowych festiwalach filmowych. Prezentowane były przede wszystkim obrazy opowiadające o ludziach walczących o wolność czy poruszające aktualne tematy związane z łamaniem podstawowych praw człowieka.Na uczestników festiwalu czekało stoisko Punktu Informacji Europe Direct Przemyśl, zaopatrzone w najnowsze publikacje przybliżające tematykę europejską. Pracownicy Punktu chętnie odpowiadali na pytania gości festiwalu, przybliżając jednocześnie sposób działania Punktu oraz całej sieci Europe Direct. Można było także zagrać w europejskie koło fortuny, wziąć udział w quizie o UE – i wygrać grę planszową „Gwiezdny Express”.

Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą już po raz 10. Od roku 2013 Punkt Europe Direct Przemyśl bierze udział w organizacji tego wydarzenia. Jest to największy objazdowy festiwal filmowy w Polsce, w którym co roku bierze udział ok. 4 tys. osób. Festiwal daje widzą możliwość obejrzenia doskonałych dokumentów, a także zachęca do podjęcia konkretnych działań na rzecz praw człowieka.

Informacje szczegółowe

Data publikacji
23 listopada 2016
Autor
Przedstawicielstwo w Polsce